Columbus på ret kurs

Efter seks lange år er Columbus IT-partner endelig kommet på ret kurs. På fem år er et katastrofalt underskud på 100 millioner kroner reduceret til et marginalt på 6.1, og koncerndirektøren forventer at 2006 vil resultere i det første overskud i dette årtusind.

Det er ikke ofte at et underskud på 6,1 millioner kroner kan betegnes som en succes, men for Columbus IT-partner er det svært at kalde det andet. I 2001 lå underskuddet på 100 millioner kroner, og 2000 var heller ikke et godt år for koncernen.

»Vores problemer har egentligt været ret ukomplicerede. 2001 betød et svigtende marked og svigtende kunder. Det ramte hele branchen, og det ramte ekstra hårdt for os«, siger koncerndirektør Sven Madsen.

Det har været en lang og anstrengende rejse for Columbus , men 2005 bød på et overskud før skat. Resultatet blev dog stadigvæk et marginalt underskud på 6,1 millioner kroner. Omsætningen var på 615 millioner kroner, og Sven Madsen mener, at underskuddet skal ses i et bredere perspektiv.

»Vi har nu bevæget os fra omkring minus 100 millioner kroner, og det har været en lang sej vej. Men vi har fået rettet op på de problemfyldte områder, og jeg tror, vi har nået turn-around punktet nu«, siger Sven Madsen.

Det er det amerikanske marked, at Columbus har fundet sit fast grund under fødderne, men også det danske har oplevet en stærk vækst. Det amerikanske datterselskab oplevede en vækst på 54 procent, og det danske på 34 procent. Columbus opkøbte i 2005 softwareudvikleren Verticalsoft for bedre at kunne levere skræddersyede løsninger til branchen. De mange partnerskaber har længe gjort det vanskeligt for Columbus it-partner at ensrette og effektivisere forretningen.

»USA har været et enormt vækstområde for os, og konjukturerne har generelt været med os i 2005, og efter at vi har købt minoritetsposterne ud af datterselskaberne har vi en langt mindre fragmenteret forretning. Det gør det nemmere at lave nogle centrale løsninger for hele koncernen, med de fordele det betyder for kunder og i besparelser«, siger Sven Madsen.

Selvom Columbus IT-partner kalkulerer med et overskud på 10-15 millioner i 2006, så vil regnskabet stadigt tynges af de mange omvæltninger og rationaliseringer i koncernen.

»Mange af udgifterne til rationaliseringerne i slutningen af 2005 kommer først til at blive afholdt i 2006, så regnskabsåret kommer til at arve nogle udgifter fra det forrige. Men 2006 bliver et godt år, og fra 2007 vil man virkelig kunne se effekten af de effektiviseringer vi har lavet«, siger Sven Madsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere