Ny WinFax 9 og TalkWorks fra Symantec

Flere nye funktioner i opdaterede faxprogrammer til små og store virksomheder

Indhold

SAN FRANCISCO, USA (IDG News Service)/ 25. august 1998: Symantec offentliggjorde mandag sin nyeste version af sin WinFax Pro og TalkWorks.

Begge programmer indeholder fax og voice mail, men hvor WinFax Pro 9.0 henvender sig til store arbejdsgrupper, så er TalkWorks 2.0 først og fremmest rettet mod virksomheder med under fem ansatte.

Nyt i WinFax Pro 9.0 er en nemmere installationsprocedure, hurtigvisning af fax, mulighed for at dele fax-funktionerne mellem flere maskiner, understøttelse af funktioner til at sende og modtage fax via mobiltelefon og bærbar computer, samt en hjælpe-wizard til telefonopkald på kreditkort.

Minimumskravene til WinFax Pro er Pentium-processor, Windows 9x/ NT4 og 16 Mb RAM, samt et klasse 1, 2 eller 2.0 faxmodem, henholdsvis et CAPI 2.0-kort til ISDN-forbindelser. Omregnet til danske forhold, bliver prisen på 119 US dollar cirka 1200 kroner.

TalkWorks har samme funktioner som letvægtsversionen WinFax: voice mail, fax, Vis Nummer og fax-on-demand. Derudover er der inkluderet flere WinFax Pro-funktioner, som personsøger- og mobiltelefon-funktioner, viderestilling af fax til e-mail, instant messaging med mere.

TalkWorks kræver en Intel Pentium i sokkelen og Windows 9x eller NT 4. Prisen er 169 dollars, hvilket skulle give cirka 1700 kroner efter danske forhold.

lms




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere