Adobe laver media player til Flash

Video-dysten er i gang mellem Microsoft og Adobe. Hidtil har Adobe siddet på Flash Player til netbaseret video, mens Microsoft har haft Windows Media Player. Men nu vil Adobe have deres egen media-player.

Mens Microsoft vil udfordre Abodes Flash Player, så udvikler Adobe deres egen Media Player til Flash, der fungerer uden brug af en browser.

Den vil adskille sig fra Windows Media Player og iTunes ved at fokusere på eksisterende, lokalt indhold, mens applikationerne støtter sig til RSS feeds for at modtage Flash video. Der bliver også mulighed for at hente vurderinger af materiale fra andre brugere eller automatisk download af indhold.

Brugere kan vælge at hente materiale til at se offline, herunder podcasts, tv shows eller film, men Adobe har fokuseret opbygningen som en platform for udgivere. Det betyder der er mulighed for digitale låse (DRM) til at fastlægge, hvordan video kan afspilles.

Annoncører kan gøre deres materiale frit tilgængeligt og inkludere reklame, der ikke kan fjernes, eller forlange betaling for video, der er bundet til den specifikke bruger eller computer på en måde, der leder tankerne hen på Apples iTunes.

Adobes media-player skal fungere både under Windows og Mac OS X. Den baserer sig desuden på standarder som RSS og SMIL. Adobes media-player var tidligere kendt under navnet "Philo" og når beta-stadiet i løbet af foråret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis