(opdateret 14:30) IBM er atter involveret i et stort data-nedbrud i Danmark.
Denne gang er det kunder hos 60 pengeinstitutter, det gik ud over.
Blandt andre netbank-kunder hos Basisbank, Lån&Spar Bank og mange andre mindre pengeinstitutter har ikke kunnet få adgang til deres netbankkonti igenem nogle timer frem til kl. cirka 13 i dag.
De 60 pengeinstitutter får deres it-systemer håndteret af SDC i Ballerup, og det er her, hunden ligger begravet. SDC får sine systemer driftet hos IBM Danmark.
Som konsekevenses af problemer opstået i natten til i dag valgte SDC at foretage en kontrolleret nedlukning. Problemerne betegnes som en central databasefejl i DB2-systemet.
Direktøren for SDC Erik Jakobsen bekræfter overfor ComON, at fejlen ligger i de systemer, som drives af IBM Danmark.
Han forklarer, at det er SDC selv, der har ansvaret for systemerne og for driften af dem.
I modsætning til tidligere nedbrud i IBMs datacentre er det ikke netværksproblemer denne gang.
Fejlen skyldes problemer med februars lønudbetalinger.
"I forbindelse med lønudbetalingen opstod der fejl i en database-tabel. Det førte til, at systemerne blev meget langsomme, og derfor har vi for at få løst problemet valgt at foretage en kontrolleret nedlukning," siger SDC-direktøren.
Nedlukningen foregk mellem klokken 12:30 og 13.00.
I en udmelding kort før kl 14:30 fortæller Erik Jakobsen, at systemerne er oppe igen og kører som de skal.
Ifølge en melding, som Basisbank har anbragt på sin netbank-side, kan der dog stadigvæk være problemer med overførsler fra konti i andre i andre pengeinstitutter til Basisbank-konti.
Det er ikke lykkedes for ComON at få en komentar til nedlukningen fra IBM Danmark.
IBM og SDC indgik en gigantisk driftsaftale for fire år siden. Ifølge aftalen skal IBM stå for SDC's centrale datacenter i Ballerup frem til 2015.
SDC betjener også en lang række norske banker. Ialt omfatter kundekredsen mere end 144 danske, norske og svenske pengeinstitutter, som også er ejere af SDC.