Artikel top billede

Amazons sky brugt til angreb mod Sony

Cloud computing blev brugt i angrebet mod Sonys PlayStation Network.

Det er ikke kun virksomheder, der har opdaget fordelene ved at flytte deres it-opgaver ud i skyen. Det samme har de it-kriminelle. Nu ser det ud til, at hackere har brugt Amazons cloud-computing-tjeneste EC2 til det store angreb mod Sonys PlayStation Network inden påsken. Det melder Bloomberg.

Hackerne har lejet sig ind hos EC2 under falsk navn og benyttet Amazons computere til datatyveriet, hvor de har fået fat i data om mere end 100 millioner Sony-kunder. De it-kriminelle har altså ikke hacket sig ind hos Amazon, men blot betalt for at bruge EC2-serverne ligesom enhver anden kunde.

Amazon blev ramt af et stort cloud-nedbrud omtrent samtidig med Sony-angrebet, hvor nogle af kundernes data gik tabt, men der er ingen tegn på, at der er forbindelse mellem de to hændelser.

I mellemtiden er Sony nu begyndt at genaktivere dele af PlayStation Network, som har været ude af drift i en måned.

Sony-chef Kazuo Hirai har sendt en videobesked til kunderne, hvor han undskylder problemerne og lover at sikkerheden nu er styrket.

Alle kunder skal opdatere firmwaren på PlayStation 3 for at hente de nyeste sikkerhedsopdateringer og samtidig ændre deres kodeord fra den samme konsol, der oprindelig blev brugt til at aktivere kontoen.

I de første timer har antallet af passwords-resets tilsyneladende været så højt at Sony har været nødt til at lukke sine servere igen i en kort periode for at håndtere presset.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.