Symantec frygter, at Vistas kerne kan skabe problemer

Forskerne hos Symantec tror, at Microsofts arbejde på at sikre Vista kan besværliggøre arbejdet for sikkerhedsfirmaerne.

Igennem længere tid har sikkerhedsfirmaet Symantec testet Microsoft Vista. I en tredje og sidste rapport om styresystemet stiller de spørgsmålstegn ved Vistas kerne.

Symantecs forskere er i tvivl om de ændringer, der er lavet ved kernen af Microsoft Vísta, kan forhindre virusfirmaet og andre tredjehånds software firmaer i at opnå den samme integration med styresystemet, som de har kunne med tidligere versioner af Windows.

Symantec er ikke de eneste, der frygter problemer med Vista. Også firewall udviklerne Agnitum har tidligere brokket sig over Vistas kerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren