Microsoft satser på virtualisering

Microsoft har købt virtualiseringsfirmaet Softricity og planlægger at integrere firmaets teknologi i sine produkter.

I sidste uge kunne Microsoft præsentere sin nye virtualiserings-strategi og samtidig annoncere planer om at overtage firmaet Softricity, der er specialiseret i virtualisering af applikationer. Softricity's danske distributør Lean-On glæder sig over opkøbet.

»Med opkøbet bliver virtualisering nu en essentiel del af de kommende Windows lanceringer, strækkende fra Vista, Vista Server over til den nye SMS produktsuite, der frigives fra Microsoft i de kommende år. At Softricity nu bliver en del af Microsoft er en kæmpe anerkendelse af det arbejde vi har gjort gennem en lang periode,« siger Jakob Blønd-Sørensen, adm. direktør i Lean-On.

Teknologien bruges dels til at sikre maksimal udnyttelse af virksomhedernes it-ressourcer ved at konsolidere et stort antal fysiske maskiner til en mindre gruppe af virtuelle systemer og dels til at flytte ældre applikationer over på ny hardware uden at skulle omkode programmerne.

Jakob Blønd-Sørensen erkender at Lean-On som distributør havde meget at tabe ved salget til Microsoft, men udmelding er nu, at distributionsnettet bibeholdes i 2-3 år. Derefter er alt åbent. Der er en klar forventning om, at Softricity's SoftGrid integreres ind i Microsofts kerneprodukter. Og det er kun positivt, mener Atea's salgschef Jan Trudslev.

»Det bliver nu ekstra attraktivt at implementere Softricitys løsninger i den kommende tid, idet det bliver en endnu mere integreret del af Microsofts løsninger i fremtiden. Det er et produkt man nu for alvor kan have tillid til, fordi Microsoft står bag. Vi glæder os til at samarbejde med vores kunder omkring Softricitys produkter i de kommende måneder,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere