Fujitsu-Siemens vælger Opteron til arbejdsstationer

Fujitsu-Siemens er klar med en ny, kraftig arbejdsstation, som er bygget op omkring AMD's 64-bit processor Opteron.

Fujitsu-Siemens er som den første af de store leverandører klar med en 64-bit arbejdsstation baseret på AMD's Opteron-processorer.

Fujitsu-Siemens udvider sin Celsius-serie af arbejdsstationer med i første omgang V810, som leveres med én eller to AMD Opteron processorer, hvor den største er Opteron 248 på 2,2 Gigahertz.

Den største fordel ved Opteron fremfor Intels Itanium er, at det er muligt at afvikle 32-bit applikationer og 64-bit applikationer på samme system med fuld ydelse. Dermed kan overgangen fra 32-bit til 64-bit ske mere glidende, fordi man stadig kan benytte sine gamle 32-bit programmer på det nye system.

Arbejdsstationerne sammensættes efter individuelle behov, hvor det er muligt at vælge alle enkeltkomponenter. Alt efter behovet for 3D-grafikydelse kan man vælge mellem foreløbigt fire forskellige grafikkort fra Nvidia Geforce4 MX440-8 op til Nvidia Quadro FX3000.

Arbejdsstationen har da også først og fremmest sin styrke, når store datamængder skal analyseres grafisk. For eksempel i medicinalindustrien.

Systemet understøtter op til 16 Gigabyte DDR-SDRAM, men 64-bit teknologien giver mulighed for i teorien at kunne adressere 18 millioner Terabytes hukommelse i forhold til 32-bit, som har nået loftet med 4 Gigabyte. For x86-processorer som Opteron-serien er grænsen for den virtuelle hukommelse dog 282 Terabytes og omkring 1 Terabyte for den fysiske hukommelse.

Fujitsu-Siemens fremstiller selv bundkort på fabrikken i Tyskland med én 8x-AGP port og fire PCI-X porte. Harddisken er som standard Seriel-ATA, men konfigurationen kan ændres til Ultra-SCSI 320.

Indtil Microsoft i starten af næste år er klar med 64-bit versionen af Windows XP, så vil det i første omgang være 32-bit Windows XP, beta-versionen af Windows 2003 Server 64-bit, Redhat eller Suse Linux, som skal drive værket.

Andre Linux-versioner vil formentligt også følge trop med de nødvendige drivere.

Arbejdsstationen kan leveres med Windows XP Professional, som senere kan opgraderes til 64-bit versionen, når Microsoft sender den på gaden.

Arbejdsstationerne med Opteron kan leveres umiddelbart på den anden side af nytår.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere