Hacker stjal 11 millioner bonuspoint til flyrejser

En 31-årig hacker stjal 11 millioner bonuspoint til gratis flyrejser. Pointene nåede han at bytte til 230 flybilletter, inden han blev opdaget.

En 31-årig hacker, der hackede sig ind på det Australske flyselskabs Qantas' database, stjal 11 millioner bonuspoint til gratis flyrejser. Pointene nåede han at bytte til 230 flybilletter, inden han blev opdaget.

Hackeren Ferri Sutan Malik nåede at flyve gratis i to år, inden han blev opdaget af flyselskabet Quantas. Forinden havde han stjålet bonuspoint, som gav gratis flyrejser til en værdi af 2 millioner kroner.

Malik havde hacket sig ind på flyselskabets database og stjålet bonuspoint fra andre kunder, som endnu ikke havde benyttet dem.

Den 31-årige mand, som selv tidligere har arbejdet i flyselskabet, har erklæret sig skyldig og har for en domstol i Sydney forklaret, hvordan han trak bonuspointene ud af Quantas database.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere