Artikel top billede

CSC-konflikten giver nu kæmpe problemer for Skat

Tirsdag eftermiddag viser det sig, at en lang række af Skats digitale tjenester er blevet forkrøblet af konflikten hos CSC. Se de aktuelle problemer her.

I onsdags fastlog skatteministeren, at CSC-konflikten kan lamme Skats systemer, hvilket han nu ser ud til at få ret i. 

Netop nu, tirsdag eftermiddag, viser der sig alvorlige driftsproblemer for Skats it-systemer. 

Derfor kan danskerne opleve uregelmæssigheder af forskellig art, da flere af systemerne ikke er opdateret siden 11. april 2011, oplyser Skat til Computerworld.

Skat ved endnu ikke, hvornår systemerne kører normalt igen, men fortæller, at de ansatte følger situationen time for time og arbejder hårdt på at få systemerne til at køre normalt igen.

Her er problemerne

Driftsproblemerne medfører blandt andet, at visse betalinger til og fra Skat ikke bliver registreret.

Samtidig kan nye oplysninger om renteindtægter og -udgifter, pensioner med videre ikke ses i Skattemappen.

Et større problem for Skat og borgerne er, at Skat ikke danner og ikke kan sende nye, ændrede årsopgørelser.

Desuden skal du væbne sig med tålmodighed, hvis du har bestilt en TastSelv-kode. Koderne kan nemlig være forsinkede på grund af problemerne.

Bekymret for CSC

Skat er ved at blive bekymret for, om systemerne vil køre efter 1. juni 2011, hvor der er varslet storkonflikt, da fredsaftalen mellem CSC og fagforbundet Prosa udløber.

"Det bekymrer os. Allerede på konfliktens nuværende niveau kan vi mærke ulemperne. Og hvis ikke planerne for, hvordan man vil overleve den 1. juni holder, så kan vi med bekymring se på, at problemerne måske bliver større," siger koncerndirektør Jesper Skovhus Poulsen til Computerworld.

Det er ikke første gang, at Skat oplever problemer på grund af CSC. Computerworld har tidligere skrevet om, hvordan der er blevet udsendte falske rykkere til borgerne.

Læs også: 
Skatteminister afventer ragnarok i CSC-konflikt

Skat udsender falske rykkere efter CSC-strejken




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere