Artikel top billede

Sådan ser Oracles Webcenter ud på en iPhone.

Sådan er Oracles nye WebCenter

Nye funktioner i Oracles WebCenter inkluderer sociale medier, mashup og bedre personlig tilpasning.

Computerworld News Service: Oracle har udgivet, hvad virksomheden beskriver som en væsentlig opdatering af WebCenter 11g, der gør det muligt for kunderne at udbygge deres Oracle-applikationer.

Den opdaterede programpakke vil ifølge Oracle hjælpe virksomhedens kunder til tæt at integrere deres forretningsapplikationer med andre websites, hvilket kan gøre det lettere at skabe mashups og udbygge med sociale og kollaborative services.

Sådanne services inkluderer typisk voice- og video-konference og instant messaging. Herudover tilbyder den nye version af softwaren en iPhone-applikation, der giver adgang til indhold fra Oracle WebCenter.

Virksomheden understøtter nu også Content Management Interoperability Standard (CMIS), der gør organisationer i stand til at gøre brug af indhold fra forskellige kilder og på tværs af forskellige systemer.

"Den nye udgivelse af WebCenter leverer en platform med en moderne brugeroplevelse til store virksomheder, der samler mennesker, processer og informationer og ændrer måden, hvorpå brugerne arbejder individuelt og sammen med andre," skriver Vince Casarez, der er vice president for udvikling hos Oracle, i et blogindlæg.

Bedre personlig tilpasning

Han fremhæver, at den nye software giver mulighed for en højere grad af personlig tilpasning af websites for at forbedre brugeroplevelsen.

"Ved at udnytte den nye åbne arkitektur kan enhver information om brugeren anvendes i den personlige tilpasning. Ved at skabe scenarier, der gør brug af disse bruger-attributter fra en samlet bruger-profil, kan det samlede udtryk, brandingen, de tilgængelige services samt processer og øvrig information målrettet tilpasses enhver bruger," forklarer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere