Artikel top billede

NemID oppe igen efter (endnu) et nedbrud

NemID har igen være nede. I knap en time har NemID-brugere her til morgen været afskåret fra at bruge netbank og offentlige tjenester.

Hvis du er en af de godt og vel en million danskere, der har tilmeldt sig NemID, og du havde behov for at ordne bankforretninger hjemmefra i morges, så havde du ikke ligefrem heldet med dig. 

Her til morgen har der nemlig været problemer med login med NemID til både netbank og offentlige tjenester mellem klokken 8.15 og 9.05. 

DanID, der er organisationen bag NemID, er forløbig meget sparsomme med oplysninger om, hvad der forårsagede nedbrudet.

Men ifølge kommunikationschef Jette Knudsen skyldes fejlen formentlig en systemopdatering, der blev foretaget natten til onsdag. 

Det er ikke første gang, der har været problemer med NemID. Faktisk har hele projektet gentagne gange været ramt af nedbrud og fejl. Blandt andet tidligere på måneden, hvor et tre timer langt nedbrud betød, at 21.273 forsøg på login slog fejl.

Læs mere her.
 
Desuden har NemID-løsningen blandt meget andet været kritiseret for at at være i strid med en FN-konvention.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere