En lille og kvik er som bekendt bedre end en stor og doven, og derfor burde Asus' nye mediecenter have en chance.
Målene på EeeBox PC EB1501 er beskedne, og ydelsen i orden.
EB1501 er udstyret med Intels dobbeltkerne Atom-processor og Nvidia Ion for så vidt angår chipset og grafik.
Mediecenteret er designet til at se film og video, spille musik og se billeder. Det understøtter adskillige multimedia- og Codec-formater, og brugeren kan blandt andet se formater som WMV og AVI.
Den medfølgende harddisk SimHD løfter DVD/SD-film, der kører i en opløsning på 720 gange 576 pixel til High Definition-kvalitet med en opløsning på 1280 gange 720 pixel eller højere.
Udover harddisken er EB1501 udstyret med et optisk diskdrev, hvor dvd-skiverne ikke lægges i en bevægelig skuffe, men i stedet skubbes ind i en sprække. Fordelen ved den løsning er, at der er færre bevægelige dele, hvilket gør drevet mere robust.
Øko-venlig og vejer 1,2 kilo
På trods af den beskedne størrelse er EeeBox PC EB1501 ifølge leverandøren stor nok til, at brugerne kan se video, surfe på nettet og redigere dokumenter på samme tid fuldstændig som på en normal pc.
Asus vil også gerne være grøn og hævder i en pressemeddelelse, at EB1501 bruger op til 70 procent mindre energi sammenlignet med traditionelle pc'er takket være Atom-processoren, der er lidt af en sparegris.
Vægten er 1,2 kilo, og maskinen er ikke større, end at Asus' bud på et mediecenter kan hænges bag på en LCD-skærm og på den måde forsvinde ud af synsfeltet.
Udstyret omfatter HDMI- og S/PDIF-porte og mulighed for surround sound, mens forbindelsen til hjemmenetværket er sikret med det indbyggede 802.11n WLAN og Ethernet LAN-porten. Herudover er der udgange til D-sub, eSATA, kortlæser, hovedtelefoner, mikrofon og seks USB-porte.
Mediecentret kører Windows 7 Home Premium Edition, og prisen er 3.399 kroner.