Artikel top billede

Offentligt it-knas på årets største digitaliseringsdag

Danmarks offentlige sektor skulle i går passere en af de helt store digitale milepæle, og langtfra alle myndigheder er i land med deres it-indsats.

I går var den offentlige sektors it-parathed til den helt store eksamen med eDag3-initiativet, hvor stat, regioner og kommuner skulle nå - og næsten nåede - at komme i mål med tre konkrete digitale målsætninger.

Det drejer sig om, at alle offentlige myndigheder fra den 1. november skal kunne tilbyde logon-løsninger med NemID.

Derudover skal alle myndigheder kunne kontaktes og svare via Digital Post (tidligere Dokumentboksen). 

Og for det tredje skal alle selvbetjeningsløsninger integreres visuelt i borgerportalen Borger.dk.  

"Den digitale taskforce har været i kontakt med mange myndigheder op til den 1. november, og der tegner sig et billede af, at de fleste myndigheder helt eller næsten helt er i mål med de tre målsætninger," skriver Modernisering.dk, som Kommunernes Landsforening (KL), Danske Regioner og Den Digitale Taskforce hos Finansministeriet står bag.

NemID-løsninger bliver ikke klar

På hjemmesiden står der, at det stadig halter med enkelte kommunale NemID-løsninger, hvorimod staten og regionerne har sat små hakker ud for alle deres logon-løsninger.

Konsulent Mathilde Illum Aastrøm fra KL's Center for borgerbetjening og it-politik oplyser til Computerworld, at KMD har meldt ud, at tre løsninger sat op mod NemID ikke er klar - og ikke bliver det.

"Det drejer sig om tre digitale betalingsløsninger, som KMD ikke vil videreudvikle på, da stort set ingen borgere bruger dem mere, og da løsningerne bliver erstattet af nye løsninger," siger Mathilde Illum Aastrøm.

Mere konkret drejer det sig om "Borgerkonto", "Betalingsservice" og Betal din kommune", der alle er blevet overhalet af netbank-løsninger, hvor borgerne foretrækker at betale i stedet.

Posten kommer ud - i løbet af ugen

Også i Digital Post er der lidt knas i forhold til tidsplanen.

24 kommuner i gul status

"110 ud af 113 myndigheder er klar til at sende breve ud via den digitale post løsning. De sidste tre myndigheder mangler hver at få tilsluttet et yderligere fag-system til den digitale postløsning," skriver Modernisering.dk på sin hjemmeside.

Samtidig er det ikke lykkedes alle myndigheder at blive kontaktbare, står der på hjemmesiden.

Alle kommuner kan dog kontaktes, men der er også lidt bøvl med deres mail-opsætninger, så sagsbehandlere kan svare borgerne på en nem og sikker måde.

"Status lige nu er, at 24 kommuner er gule, og 74 er grønne," siger hun og forklarer, at grøn betyder "helt i mål".

Gul refererer derimod til, at kommunen er på Digital Post og kan afsende masseforsendelser/breve til borgerne, men mangler stadig at kunne svare på en henvendelse.

"Jeg regner med at det hurtigt er løst, hvilket vil sige inden for en uges tid," fortæller Mathilde Illum Aastrøm til Computerworld.

Visuelle problemer på Borger.dk

Det sidste delmål, at integrere alle selvbetjeningsløsninger visuelt på Borger.dk, er også kun næsten lykkedes helt.

For leverandørerne CSC og KMD er bagud med deres tilretninger.

"Løsningerne findes på Borger.dk, men de er bare ikke visuelt lækre endnu," lyder det fra Mathilde Illum Aastrøm.

Hun forklarer, at kommunerne ikke kan gøre så meget, men de må bare vente på de to offentlige it-giganter, som forventes at være på plads med "meget snart."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere