Opsving følger køreplanen

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 22. marts 2002.


Når opsvinget sætter ind i midten af 2002, er det lige efter køreplanen med 40 års op- og nedture i IT-branchen.

Det er ved at være slut for denne gang. Slut med FUD (Fear Uncertainty Doubt), som amerikanerne kalder det økonomiske fænomen, som vi på dansk passende kunne kalde FUT (Frygt Usikkerhed Tvivl).
Det var det fænomen, der styrede verdensøkonomien i kølvandet på den bristede dotcom-boble, og som blev forstærket af 11. september.
- 11. september var sidste ingrediens i FUD-opskriften, men det var ikke årsagen til den nuværende krise i IT-branchen, for den var både forudsigelig og planmæssig, siger
IDC's amerikanske Chief Research Officer, Senior Vice President, John Gantz, der har ledet analysevirksomheden
IDC's Operation Beacon, nemlig revurderingen af alle IDC's forudsigelser frem til 2005 set i lyset af 11. september.
Op og ned i 40 år
- Ser man på vækstkurverne i IT-branchen samlet over de sidste 40 år, kan man se et helt regelmæssigt mønster af nedture og opture. Der er både store og små udsving, og især de store ned- og opture er udløst af en række faktorer, der gør dem forudsigelige, siger John Gantz.
Forudsigeligheden gælder heldigvis også for de efterfølgende vækstperioder, som med stor regelmæssighed er indtrådt i årene efter de store nedture. Altid ledsaget af paradigmeskift og nye teknologier.
- Fra 1970 til 1984 var den økonomiske drivkraft business computing. Efter nedturen blev den afløst af pc'er og client/server computing frem til 1995, hvor internet blev drivkraften frem til 2000. For IT-branchens aktører gælder det nu om at identificere den næste vækstperiodes drivkraft eller drivkræfter, siger John Gantz.
At der er masser af forretningsmuligheder for IT-branchen, selv når det ser sortest ud for verdensøkonomien, henledte den vestlige verdens mest indflydelsesrige økonom, bestyrelsesformanden for den amerikanske centralbank Alan Greenspan opmærksomheden på, da han for tre uger siden holdt en tale om udsigterne for den amerikanske økonomi.
IT har en hovederolle
- Det er hævet over enhver tvivl, at erhvervslivets beslutningstageres stærkt forbedrede adgang til realtidsinformation spiller en nøglerolle (i økonomien, red.), sagde Greenspan.
Selv om IT spillede en rolle for nedturen, så har IT altså også ifølge Alan Greenspan en hovedrolle i virksomhedernes genrejsning efter krisen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere