E-handel for millioner går tabt

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 7. december 2001.


SKULTE TAB. Brugergrænsefladerne i e-butikkerne er stadig for dårlige. Kunderne kan ikke finde varerne eller gennemføre betalingen.

Når så mange køb på nettet ikke gennemføres, skyldes det, at der først og fremmest er problemer med at finde de ønskede varer i butikken - også selv om de faktisk findes i sortimentet. Besværlig betaling og krav om at indtaste følsomme data flere gange bærer også en del af skylden.
Det viser en international undersøgelse af e-handel. Her klarer de danske testkøbere sig bedst i norden. Kun 28 procent af de bundne opgaver i form af køb i danske forretninger blev ikke gennemført mod en nordisk fiasko-rate på 39. Sammenholdes gennemførelsesprocenten i Danmark med værdien af den estimerede danske e-julehandel (540 millioner kroner ifølge Forrester), så kan man regne sig frem til et skjult tab på ca. 200 millioner kroner.
Det er Icon Medialab, der har gennemført undersøgelsen, og brugerekspert Sara Redin har stået for den danske del af undersøgelsen.
- Gennemgående er der ikke hentet erfaringer ind fra forretningsdisken til struktureringen af e-butikken. Ofte er søgekriterierne ikke logiske for andre end hjemmesidens skabere. Hvor mange bestiller for eksempel bøger efter ISBN-nummer, siger Sara Redin.
Læs hele undersøgelsen på www.iconmedialab.com.
le




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis