Artikel top billede

DanID er tavs om nyt stort NemID-nedbrud

I går aftes var det ikke muligt at bruge sin NemID på grund af et nedbrud. Hændelsen er en intern affære, lyder det fra det Nets-ejede DanID, der holder kortene meget tæt til kroppen.

På grund af et nedbrud kunne brugere af NemID i går ikke logge sig på offentlige og private hjemmesider eller på netbanken mellem klokken 18 og 20.30.

Hvad, der gik galt, ønsker man dog ikke at fortælle noget om.

"Jeg kan desværre ikke give så mange detaljer," siger Søren Winge, der er pressechef i Nets, det tidligere PBS, der ejer DanID.

"Vi har fundet årsagen, men vi ønsker ikke at gå mere i detaljer. Det eneste, vi vil fortælle, er, at det var en fejl, der er knyttet til databasen," siger han.

"Det næste skridt er, at vi skal gennemgå forløbet med vores leverandør for at undgå, at noget tilsvarende sker igen," siger Søren Winge.

Herefter skal der udarbejdes en hændelsesrapport, men den kan ligeledes blive belagt med tavshed.

"Om vi vil dele rapporten med pressen, må vi tage stilling til, når vi er kommet dertil."

"Jeg kan ikke sige andet om det tekniske forløb, end at vi nu kigger hændelsen igennem sammen med IBM," siger pressechefen.

Nedbrud på åbningsdagen

lanceringsdagen var NemID ligeledes en tur i knæ.

Dengang skete nedbruddet på grund af overbelastning, fordi danskerne i stort omfang og på samme tid ville udskifte den gamle signatur med den nye.

"Vi var succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPR's tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelthen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPR's netside kan klare," sagde pressechef Jette Knudsen fra DanID om nedbruddet i juli.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere