Artikel top billede

Stort købstilbud på Yahoo kan være på vej

Konkurrenter lurer på Yahoo. Stort opkøbstilbud kan være på trapperne.

Det amerikanske medieselskab AOL arbejder på at få fingre i konkurrenten Yahoo, der er en del større end AOL.

AOL drøfter for tiden muligheden for at indgå partnerskab med en række kapitalfonde for i fællesskab at kunne aflevere et bud på Yahoo, skriver Wall Street Journal.

Ifølge avisen er drøftelserne fortsat i den indledende fase, men to af kapitalfondene - Silver Lake Partners og Blackstone Group - har udtrykt interesse for enten at indgå partnerskab med AOL eller at købe Yahoo selv, hedder det.

Blackstone Group er kendt herhjemme som en af de fem kapitalfonde, der ejer TDC, mens Silver Lake Partners var med i et konsortium, der var interesseret i TDC, men som ikke bød højt nok til at overtage det danske teleselskab i 2005.

Microsoft blev droppet

Det er ikke første gang, at Yahoo står over for interesserede bejlere.

For to år siden bød Microsoft sig til som interesseret køber af selskabet.

Dengang bød Microsoft en massiv overpris på gigantiske 224 milliarder kroner kroner. Det kan du læse mere om her.

Opkøbsforsøget gik dog i vasken - ikke mindst på grund af Yahoo-stifter og direktør Jerry Yangs indædte modvilje mod at lade sig opkøbe af konkurrenten.

Balladen kostede Jerry Yang jobbet, mens Yahoo-aktien fik en ordentlig rutsjetur. Selskabets markedsværdi er for tiden omkring 105 milliarder kroner.

Yahoo er dermed ikke ligefrem et lille selskab - især ikke på det amerikanske marked. Men selskabet er heller ikke ledende.

Stærke tilsammen

AOL ser derfor muligheder i et opkøb, da AOL og Yahoo tilsammen vil have en chance for at udfordre de store amerikanske internetselskaber, Google og Facebook.

Ifølge Wall Street Journal kan fremtiden byde på en af flere forskellige scenarier for Yahoo:

Selskabet kan blive splittet op og solgt i bidder, Yahoo og AOL kan fusionere, eller AOL/Yahoo kan blive overtaget af kapitalfonde. Eller forblive børsnoteret.

Også mediemogulen Rupert Murdochs News Corp. skal være interesseret i Yahoo.

Læs også:

Yahoo har brug for en sværvægter-troldmand.

Yahoo har malet sig helt op i det døde hjørne.

Yahoo er vigtigere for Microsoft end omvendt.

Yahoo-topchef klar til at sælge til Microsoft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere