Artikel top billede

Byggekæden Bauhaus har efterhånden fået en solid erfaring med remote backup. Skærmdump fra Bauhaus' hjemmeside.

Bauhaus bygger it-infrastruktur på remote backup

For halvandet år siden valgte byggekæden Bauhaus at kaste sig over remote backup. Den beslutning har siden vist sig at rumme både fordele og ulemper.

Remote backup er en teknologi, der buldrer frem over it-verdenen med stormskridt, vurderer analysehuset IDC.

Og danske virksomheder er da heller ikke sene til at kaste sig ud i teknologien og prøve kræfter med at sende sine backup-data til selskaber, der har specialiseret sig i at håndtere storage og backup-data.

Nem og dyr løsning

Den tyske byggekæde Bauhaus' danske afdeling kastede sig for halvandet år siden ud i at få alle sine data backet up hos dmsave i Århus, der med en markedsandel på omkring 45 procent er Danmarks største remote backup-udbyder.

Beslutningen om at sende data ud af eget hus skete, da Bauhaus stod og skulle opgradere sit gamle TSM-miljø (Tivoli Storage Manager fra IBM). I den forbindelse valgte selskabets tidligere it-chef remote backup som et alternativ til opgraderingen.

"Man kan godt sige, at det var den nemme løsning at vælge remote backup, fordi vi ikke længere selv skulle håndtere backup'en. Samtidig også en dyr løsning, fordi vi nok kunne have tjent omkostningerne til remote backup hjem på år eller halvandet år," siger Bauhaus' teknisk chef Klaus Hedegaard, der nu fungerer som konstitueret it-chef for byggekæden.

Når katastrofen rammer

Han forklarer dog, at en af de helt store fordele ved at have sin backup ude af huset er, at, data er sikret uanset, om virksomheden bliver ramt af en brand, et flystyrt eller en anden katastrofe.

"Tidligere havde vi båndkopier i den modsatte ende af vores bygning, og det ville jo ikke hjælpe meget, hvis hele bygningen brændte," forklarer Klaus Hedegaard fra Bauhaus til Computerworld.

Bauhaus har halvandet års erfaring med backup-løsninger hos dmsave, hvor byggekæden betaler en månedlig leje for gigabyte-forbruget af sine omtrent 16,3 terabyte månedlige backup-datamængder.

Daglig brug af backup

Aftalen fungerer ved, at data bliver sendt til dmsaves datacenter via en dedikeret 300 megabit-linje, og gemt hos dmsave, hvorefter Bauhaus så kan trække på sine backup-data, hvis der går noget galt i byggekædens eget datacenter.

"Og vi har næsten dagligt brug for at hende backup-data af en eller anden art hos vores leverandør," forklarer Klase Hedegaard.

Det er dog ikke alle, der har så hurtig en forbindelse til sin remote backup-leverandør, og der kan derfor opstå forsinkelser i genetableringen af data, hvis it-afdelingen har en langsom internet-forbindelse.

Lokalt og sikkert

Klaus Hedegaard fortæller, at valget af remote backup af både kritiske og ikke-kritiske data faldt på en dansk leverandør.

Det skyldes, at eksempelvis dmsave er kontraktligt forpligtet til at stå hos Bauhaus i løbet få timer med en mobil backup-server i tilfælde af en større diaster recovery.

"Der er mange gode grunde til at vælge en lokal udbyder - ikke mindst, hvis den helt store katastrofe indtræffer. Og jeg taler da med andre om udenlandsk storage og backup, men det bliver indtil videre på diskussionsklub-plan," fortæller Klaus Hedegaard.

Tre udvælgelseskriterier

Han pointerer, at Bauhaus havde tre udvælgelseskriterier for valget af backup-leverandøren af selskabets kritiske data.

Det drejer sig først og fremmest om, at en remote backup-leverandør er så stor, at den ikke lukker i morgen og tager alle kundernes kritiske data med sig i graven.

Dernæst skal leverandøren være kapitalstærk og i stand til at udvide i takt med, at der kommer nye teknologier på markedet. Sidst skal udbyderen kunne fremvise en hær af kompetente medarbejdere, der sikkert kan håndtere Bauhaus' kritiske backup-data.

"De tre ting hænger naturligvis sammen, når man skal ud og afsøge markedet efter seriøse leverandører," lyder det fra Klaus Hedegaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere