Artikel top billede

Android-salget stiger med 561 procent på et år

Googles smartphone-operativsystem stormer frem, og det går ud over flere af konkurrenterne.

Antallet af solgte smartphones med Googles Android-styresystem vi nå op på over 55 millioner enheder i 2010.

Sådan lyder i hvert fald vurderingen fra Digitimes Research, der samtidig vurderer, at der i alt vil blive langet 280 millioner smartphones over disken i 2010, en stigning på 57 procent i forhold til 2009.

Det er dog specielt Android-salget, der er opsigtsvækkende, idet der - hvis vurderingen holder - vil være tale om en stigning på 561 procent i forhold til 2009m når det kommer til antallet af solgte enheder medGoogles styresystem.

Den voldsomme procentuelle stigning skal naturligvis ses i lyset af, at Android er en relativ ny spiller på markedet. Styresystemet blev først lanceret af Google i 2008.

I 2009 opnåede Android dog også pæne salgstal, blandt andet via HTC's populære smartphones.

Digitimes skriver, at Androids markedsandel på smartphone-markedet var fem procent i 2009, og at den andel vil stige til 24,5 procent i år.

Googles gode strategi

Forudsigelserne ligger fint i tråd med en rapport fra analysehuset Gartner fra sidste uge.

Gartners opgørelse for det globale smartphone-salg i andet kvartal 2010 viser, at Android nu er oppe på en markedsandel på 17,2 procent og dermed foran Apples iOS, der ligger på 14,2 i andet kvartal.

"En ikke-eksklusiv-strategi, der baner vejen for produkter, der sælger på tværs af mange service-leverandører, og opbakning fra så mange enheds-producenter, der bringer flere attraktive enheder til markedet til en række forskellige pris-niveauer, var blandt de faktorer, der banede vejen for dets (Androids, red.) vækst i dette kvartal," udtalte analytiker Carolina Milanesi i forbindelse med rapporten.

Nokia-platformen Symbian ligger fortsat nummer et med en markedsandel på 41 procent, mens RIM's BlackBerry, der har været i vælten hen over sommeren i blandt andet Saudi-Arabian og Indien, nu ligger på også stadig ligger på andenpladsen 18,2 procent ifølge Gartner.

499




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere