Avatar billede rizallari Nybegynder
04. december 2014 - 16:30 Der er 5 kommentarer

indbygningsspot

Jeg har fået lavet indbygningsspots i mit køkken, men har haft problemer med at de springer. De nuværende spots bliver sorte på metallet på fatningen og lugter brændt.
Jeg har i over et halvt år forsøgt at få elektrikeren til at komme og kigge på det, men uden held.
Er det normalt de bliver sorte eller skal jeg klage over arbejdet?
Mvh. Tine
Avatar billede 220661 Ekspert
04. december 2014 - 20:45 #1
Hej Tine og velkommen til.
Er det sådanne spot som der sidder under overskabet vi taler om?
http://blenderartists.org/forum/attachment.php?attachmentid=232848&d=1367953751
Avatar billede 220661 Ekspert
04. december 2014 - 20:51 #2
Hvis det er disse spots, hvor kraftige pærer er der i?
Der findes jo både 20 og 10 watt halogenpærer til disse spot typer
Avatar billede milter Ekspert
04. december 2014 - 23:54 #3
Jeg tror, at 220661 nok mener, at dine lamper/pærer af en eller anen grund udvikler for meget varme.

Din beskrivelse af problemet tyder på, at han har ret. Hvis du har brugt et anerkendt og godkendt elektrikerfirma til at installere lampefatningerne, skal du nok kontakte dem og forklare dem dit problem. Hvis du bruger pærer med flere watt, end de er beregnet til, er det dit problem.

Hvis de frasiger sig noget som helst ansvar, og du i øvrigt har overholdt alle forskrifterne mht. brug af pærer, så er det nok på tide, du finder alle dine papirer frem ifb. din korresondence med dem.
Avatar billede 220661 Ekspert
05. december 2014 - 12:57 #4
#3 Nemlig.

Er det lamper der sidder i loftet, så skal der hvis det er GU10 pærer være en installationsboks oppe i loftet til at lave installationen i. Man må IKKE bare flytte lidt på isoleringen og tro at det er godt nok. Jeg har set hvor kullet et loft bræt kan blive hvis man ikke har udført det korrekt. Er der ikke kasser bagved her er det en ulovlig installation. Ved der findes spot, hvor der ikke er lovkrav på, men som jeg forstår det på dig er det ikke disse spot der er tale om.
Avatar billede 220661 Ekspert
02. januar 2015 - 15:32 #5
Har du fundet en løsning med dine lamper?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester