Routing problem
Hej, jeg har et mærkeligt routing problem..Jeg har to routere, med samme setup. Begge har virket fint med udstyret da de tidligere var sat op med 'almindelig' ip-opsætning.
Opsætningen:
Ip: 172.16.1.1
Subnet: 255.255.0.0
Dette virker for begge routere på den måde, at med en pc tilsluttet kan jeg besøge websider og det fungerer helt fint.
MEN når jeg så sætter noget andet udstyr på, to forskellige slags, der begge skal tilslutte til en remote server går det galt. Det er forskellige porte og ip'er de skal connecte til.
Samme setup virker fint med en 3G router og her kan de fint forbinde.
Routeren jeg sider med er en Icenet D35. Som sagt er den fint forbundet og jeg kan godt surfe med en pc tilsluttet.
Nogen, der har et bud (især fra de, der skulle kende icenet :=) ) ?
Firewall er disabled på routeren.
Jeg kan se på den ene enhed at den forbinder til serveren, hvor den skal aflevere sin mac-adresse.. men det fejler den at gøre.. Synes det er meget mærkeligt :=)