23. april 2011 - 21:10Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Sort skærm kommer ud af det blå
Der kommer en sort skærm og pc'en virker til at være lukket ned samtidig med den er tændt. Man kan se at den røde lampe ikke arbejder længere, men samtidig er tastaturlyset tændt og den giver stadig lyd fra sig. NumLock lyset kan ikke tændes og slukkes og tastaturet virker dødt.
Kan det være en manufaktur fejl? Eller et strøm problem? Min pc skulle være 3D-ready, men jeg kører med en almindelig skærm købt separat fra computeren. Jeg er nød til at genstarte manuelt hver gang den gør det, og det er ca. en gang om ugen.
Den sorte skærm kommer som et lyn fra en klar himmel, uden at der har været nogen lagg eller frysning, det er som at der bliver slukket for en kontakt.
Er ikke sikker på det er den rigtige kategori, jeg har valgt, pga jeg ikke ved hvad problemet er.
Du er sikker på, at den ikke lukker af pga. varmeproblemer? Jeg har oplevet bundkort der holdte sig tændte, for at holde kølerne i gang, men ellers - ganske som du beskriver det - lukkede fuldstændigt af for brugerinput.
Styresystem: Windows 7. Pc'en er kun et halvt år gammel og det har vist sig fra starten af eller efter en måned gammel ca. Pc'en virker normalt efter genstart.
OKay det fixede ikke problemet. Er nu igang med at formatere pc'en, men computeren vil ikke genstarte fra windowscd'en (der kommer ingen "tryk på en tast for at genstarte fra cd"-meddelelse når pc'en opstarter). Har set at man skal ændre på bios'en så, men når jeg trykker F2 ved genopstart og menuen kommer frem, kommer "brug win7 til genopstart" som eneste valg og muligheden start fra cd er slet ikke til stede. What to do now?
For at komme i bios kan det også være del tasten du skal trykke på. Tryk med det samme under opstart. Det første opstartbillede der står hvilken tast du kommer i bios med. Når du kommer herind skal du ind og ændre på boot rækkefølgen, så dvd bliver 1 boot og hdd 2 boot.
Jeg har formateret pc'en (har genindstalleret windows), og har ikke haft problemer siden, så går ud fra at det er løst. Slimdrivers løste ikke problemet men var alligevel til hjælp. Del mener jeg var den rigtige knap at bruge.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.