Avatar billede h_c_hansen Praktikant
03. november 2008 - 14:57 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

printere med bedste toner/blæk holdbarhed (udskriver sjældent)

Hej Ole Madsen og Lede m.fl. :-)

Jeg har en HP deskjet 840c. Den virker egentlig meget godt. Skriver pæne sider og billeder.
Mit problem er, at jeg i lange perioder ikke udskriver noget, og når jeg så endelig vil bruge printeren er patronerne tørret ind, selv om de er næsten helt (nye). Og det er originale HP blækpatroner.
På forhånd tak
  H.C.Hansen
Avatar billede peet-49 Novice
03. november 2008 - 15:46 #1
En printer skal bruges jævnlig, eller tørrer printhoved ud, så er det ligemeget, om det sidder i patron eller printer.
Avatar billede h_c_hansen Praktikant
03. november 2008 - 17:24 #2
Hej peet-49 !

tak for svaret, men der må være forskel på forskellige printere og patroner.
Avatar billede h_c_hansen Praktikant
03. november 2008 - 17:27 #3
Hej peet-49 !

Jeg mener også at blækket fordamper hurtiger i nogle printer end andre.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
05. november 2008 - 17:46 #4
Jeg tror du skal være heldig for at finde en blækprinter, der lever op til dine behov.

Jeg har selv samme problem med min egen HP DeskJet 970Cxi - den bruges så sjældent at toneren tørrer ud. Det bedste er mindst et print om måneden.

Men måden printeren beskytter blækket i at tørre ud, er ved at køre printhovedet i hvilestilling over en svamp. Svampen beskytter mod udtørring, men suger samtidig overskudsblæk. Med tiden stivner svampen, og printeren mister sin evne til at holde hovedet luftfrit.

En løsning kunne være at tage patronen (som på en DeskJet 840c indeholder printhovedet) ud, og pakke den ind i husholdningsfilm. Et let stænk sillicone (flydende - det man bruger til gummilister) er yderligere med til at forhindre udtørring. Men det er jo temmelig besværligt at skulle rode med, hver gang man skal printe 5 sider ud.

Jeg tror det bedste du kan gøre, er at investere i en af de efterhånden billige farvelaserprintere. Disse kan stå i årevis uden problemer, og med dit printforbrug vil den jo holde adskellige år, før der skal købes ny patroner.

SKAL det være blækprint (f.eks. højkvalitetfotos - som man ikke får på en 840´er :-), er det langt lettere og billigere at sende det til digital fremkaldelse hos en fotohandler.

Hvis du stadigvæk fortsat vil have en blækprinter, kan du kigge på Canons modeller. Ud over at de vinder i rigtig mange kvalitetstests, kører de med separate blækpatroner, så skulle uheldet være ude, kan du nøjes med at skifte en patron. Du skal dog kigge dig for, for Canon kører i mange modeller med separate blækpatroner og printerhoveder, og da det er printerhovedet der tørrer ud, vil du stå over for en større investering, hvis det ikke er bygget ind i blækpatronen.
Avatar billede h_c_hansen Praktikant
06. november 2008 - 12:11 #5
Hej Ole Madsen !

Tak for et rigtigt godt svar. Jeg forstår på dig, at investering i en farvelaserprinter er et godt valg. Har du nogen idé om, mærke/model ?

Da jeg er ny i "Eksperten", kan du så ikke fortælle mig hvordan jeg kan give dig de 300 point som udlovet ?

Venligst
HansChristian
Avatar billede h_c_hansen Praktikant
06. november 2008 - 13:51 #6
Hej igen Ole !

Jeg mente naturligvis 60 point.

HansChristian
Avatar billede ole_madsen Ekspert
06. november 2008 - 14:54 #7
Avatar billede h_c_hansen Praktikant
06. november 2008 - 19:23 #8
Hej Ole !

Endnu en gang tak for en god besvarelse !

Jeg har sendt "Accepter", har du så modtaget de 60 point ?

Hvis du har modtaget point, behøver du ikke svare tilbage.

Med venlig hilsen
HansChristian
Avatar billede ole_madsen Ekspert
06. november 2008 - 22:06 #9
Nix - du skal nok først vælge hvem du vil give points til... http://www.expfaq.dk/hvordan_accepter_eller_afvis#hvordan_accepter_eller_afvis
Avatar billede peet-49 Novice
07. november 2008 - 08:57 #10
Du skal markere navnet, og så trykke accepter.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester