Avatar billede wilde Nybegynder
18. august 2007 - 04:24 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Business pc eller bare pc. forskel

Et meget generelt spørgsmål.

Man kan hos de fleste firmaer købe enten en "almindelig" bærbar eller stationær computer som privat person, eller en meget meget dyere business udgave af dem.

Et eksempel er f.eks på Dells hjemmeside. Der er de allesammen delt op i enten home user, eller small business eller globale/large business.

Men hvad er forskellen. Er det bare "hestekræfter" ?

Eller er det generelt bare en lidt stærkere computer med nogle specielle programmer som de store firmaer køber?

Så hvis jeg havde penge nok, så burde jeg købe en computer der normalt kun ville blive købt at et gigantisk firma, for så er jeg sikker på at jeg har det bedste på markedet.

Eller er der en anden forskel jeg har overset?

(Bær lige over med mig, jeg er rimelig novice på dette område, og jeg har spurgt rigtig mange mennesker uden at blive klogere på området).
Avatar billede arne_v Ekspert
18. august 2007 - 05:27 #1
Hyppigt sete forskelle:
  - en business PC har ofte meget lille grafik kort da der ikke skal spilles på den
  - en business PC har ofte lidt dårligere specs end en consumer PC
  - en business PC er ofte mere robust
  - en business PC kommer ofte med worldwide garanti mens en consumer PC kommer med dansk garanti
  - en business PC har ofte garanteret reserve dele for 5 år

Så det er absolut ikke sikkert at en business model er det bedste for dig.
Avatar billede wilde Nybegynder
18. august 2007 - 11:49 #2
ok tak Arne.. læg lige et svar. Nu er jeg helt med.
Avatar billede arne_v Ekspert
18. august 2007 - 14:43 #3
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis