Avatar billede melin Nybegynder
23. oktober 2006 - 20:24 Der er 10 kommentarer

Tvinge en fil til at køre i win98-kompatibilitetstilstand

Hejsa

Jeg skal gerne have tvunget en exe fil til at køre i windows 98 kompatibilitets-tilstand. Jeg kan fint rette filen til windows 98 kompatibilitets-tilstand via filens egenskaber, men så snart jeg flytter filen hopper den tilbage til dens standardtilstand, som er windows95-tilstand.

Mit spørgsmål er - kan det lade sig gøre at tvinge exe-filen til altid at køre windows98-tilstand, uden at dette ændres ved at man flytter filen?

- Jeg kalder filen fra en batchfil, så hvis en slags "force 98" argument kan løse det vil det være fint.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
23. oktober 2006 - 20:51 #1
En genvej til filen. Hvorfor vil du flytte den?
Avatar billede melin Nybegynder
23. oktober 2006 - 20:55 #2
Det drejer sig om et spil. Det skal køre i windows 98tilstand for at køre. Det er meningen at jeg vil "zippe" spillet, for så senere at kunne pakke det ud. Når det er pakket ud skulle den omtalte exefil gerne STADIG være i win98tilstand, men det er den ikke, selvom jeg har sat til windows98 inden jeg zippede spillet. Den er hoppet tilbage i 95 tilstand. Jeg vil gerne have at jeg ikke skal have en evt. bruger til at "ændre filen til windows98-tilstand" efter udpakning.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
23. oktober 2006 - 22:08 #3
En genvej burde ikke ændre sig.
Avatar billede melin Nybegynder
23. oktober 2006 - 22:21 #4
Jow det gør den faktisk. Det er faktisk lykkedes mig selv at finde en løsning på microsofts hjemmeside (jeg sværger at jeg havde ledt). Man KAN scripte sig ud af det. Poster lige løsningen lidt senere, hvis der skulle være andre interesserede.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
23. oktober 2006 - 22:24 #5
Det bør du gøre under alle omstændigheder. Du lukker bare selv.
Avatar billede melin Nybegynder
24. oktober 2006 - 19:23 #6
Jeps. Svaret kommer her. Troede egentlig at jeg fik posted det i går, men ak et eller andet gik galt.

http://support.microsoft.com/kb/286705
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
18. november 2006 - 09:10 #7
Lukker du?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
22. november 2006 - 18:25 #8
?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
05. juli 2007 - 11:52 #9
Respons!
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
11. november 2007 - 20:49 #10
???
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester