Avatar billede stufdbear Nybegynder
07. januar 2006 - 12:49 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

DNS problemer eller er det mig?

Hey eksperter

Jeg undre mig lidt over følgende:
checkdns.net har ikke noget problem i at finde og prøve serveren af og jeg kan også trace dem.
Så bruger jeg dnsreport.com, den fejler og prøver jeg at trace dem så får jeg host unreachable.
Dandomain er fx også "forsvundet" mens jeg stadig kan trace struernet.dk og så er det jeg så spørg om det er min side den er galt med eller tdc/længere ude har fucked i det?

-StufdBear
Avatar billede screem_brille Novice
07. januar 2006 - 12:54 #1
hvad er det for et domæne det drejer sig om ? det ville gøre det lidt nemmere at forholde sig til ;)
Avatar billede stufdbear Nybegynder
07. januar 2006 - 13:09 #2
Jeg har en server hjemme (mail, www, osv.) som fraggleland.dk peger på, der får jeg dvs. spammails og kviteringer fra Just-Eat når man nu har bestilt pizza, så det hele ser ud til at fungerer fint.
Nu kender jeg så en som har email igennem DanDomain som ikke kan sende til mig og det er derfor det undre mig at jeg kan få mails fra en side men ikke fra en anden side.
Har fx. lige prøvet at sende til en hotmail adresse og det virkede fint, men kan stadig ikke til DanDomain.
Avatar billede stufdbear Nybegynder
07. januar 2006 - 13:24 #3
Det er heller ikke noget problem at modtage mails fra eksperten.
Avatar billede stufdbear Nybegynder
19. februar 2006 - 21:04 #4
Lukket.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren