Avatar billede punnishment Nybegynder
14. september 2005 - 18:48 Der er 13 kommentarer og
2 løsninger

Hvad skal jeg skrive om i SSO?

SSO er 3. års opgaven på alle gymnasielle skoler, for mit vedkommende er det i gymnasiet. Jeg har fået til opgave at vælge et emne, da det er på tide at finde materialer om det valgte emne og være forberedt til ugen opgaven skal skrives i.

Men jeg er fuldstændig lost mht. hvad jeg vil skrive om. Jeg har tænkt mig at skrive i historie, og derfor er jeg på udkigt efter interessante emner hvor der findes mange gode danske bøger.

Jeg har tænkt lidt på at skrive om en økonomisk krise/udvikling, men det er langt fra sikkert at det bliver et emne der omhandler dette jeg vil skrive om. Derfor må i godt komme med gode emner om alt mellem himmel og jord der har med historie at gøre. Tak!
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. september 2005 - 19:58 #1
Hvad med faunaforurening

En analyse af økonomiske og økologiske koncekcenser at faunaforurening, herunder koncekvenser ved tilsigtet, utilsigtet, og naturlig faunaforurening i et historisk perspektiv.

Der er masseraf eksempler, de fleste negative, enkelte positive på disse koncekvenser, fra australien, i verdenshavene m.m. Du kan dreje denne opgave i både historisk, økonomisk, økologisk og biologisk retning, mere eller mindre naturfaglig efter eget valg
Avatar billede blanken Praktikant
14. september 2005 - 21:09 #2
1. Anden verdenskrig (som mange andre har skrevet om)
2. Kubakrisen
3. Vietnamkrigen (startet af franskmændene)
4. JFK (virkeligt interessant emne)
5. Østbloklandenes ungdomsoprør mod Sovjet (Ungarn 1956, Tjekkoslavakiet 1967)
6. Den Italienske mafia
7. Den jødiske stats oprettelse (Israel)
8. Den danske Kaj Munk
9. Den norske quisling
10. Den svenske Bernadotte

Skal det være ældre tider, end dem jeg har nævnt, så sig til, der er masser af interessante emner at vælge imellem.
Avatar billede punnishment Nybegynder
15. september 2005 - 00:10 #3
blanken: meget interessante emner du har fundet frem.

Cubakrisen har jeg allerede skrevet om, så derfor er det udelukket. Jeg er desuden på udkig efter emner folk ikke viser den store interesse i. Mest af alt har den jødiske stats oprettelse, og den italienske mafia bidt sig fast.

Hvis vi holder os til den sidste nævnte, hvad kunne man så inddrage i sådan en opgave? Nu hvor du siger den italienske mafia, er der sikkert andre interessante emner inden for organiseret kriminalitet - nogle du kender til?

PS: Er stadig åben for andre forslag
Avatar billede punnishment Nybegynder
15. september 2005 - 00:11 #4
uddyb venligst JFK emnet - det kunne evt. være interessant.
Avatar billede Slettet bruger
15. september 2005 - 10:27 #5
Find noget om Fukuyama og hans tolkning af den kolde krigs afslutning, samt dennes betydning for verdenshistorien fremover. Du kan evt. sammenligne med en artikel af Samuel Huntington.

Har aldrig opfattet mig selv som historieekspert, men skrev om dette sidste år, og endte med et 13tal :) Det er et godt og spændende emne som nemt kan komme op på et højt niveau. Skriv, hvis du vil have flere oplysninger. :)
Avatar billede blanken Praktikant
15. september 2005 - 20:13 #6
punnishment: ville gerne give dig en masse input, men skal arbejde i dag (har lige fået varer hjem). Håber at du kan vente. Vender tilbage så snart jeg har mulighed for dette. Men kan hurtigt fortælle at jeg ikke har læst så meget om den italienske mafia. Men omkring JFK og anden verdenskrig har jeg rigtig meget info. Har du i øvrigt set filmen JFK... (værd at se, hvis du vælger dette emne). Eller søg om emner om Lee Harvey Oswald. Se evt. http://www.jfk-mordet.dk/ eller søg på JFK. God fornøjelse. Skal nok vende tilbage.
Avatar billede blanken Praktikant
15. september 2005 - 20:20 #7
eller denne http://www.1960erne.dk/vekennedymord.php der er rigeligt at tage af.
Avatar billede blanken Praktikant
15. september 2005 - 20:36 #8
http://www.forlagetlee.dk/emner/kennedy-mordet/kennedylinks.htm  henviser til forskellige sider om mordet. Det nævnte link jeg sendte før har også oplysninger om manden JFK og ikke kun om mordet. Jeg ved godt at man ikke kommer udenom mordet, men selve historien om manden er også særdeles interessant. --- Nu er det slut, har jo ikke tid :), prøv selv.
Avatar billede punnishment Nybegynder
15. september 2005 - 23:51 #9
blanken>
Jeg betragtede JFK emnet som spændende, for jeg troede ikke det havde noget med mordet at gøre. Men der findes jo utallelige konspirationsteorier om nettop dette emne, så at genskrive en eller finde en ny synes jeg ikke er så interessant.
JFK, 2.verdenskrig, vietnamkrigen, irak-krigen er populærer emner, det vil derfor være svært at finde litteratur om emnet den uge det skal skrives i, og bedømmelsen vil sikkert også være lidt hårdere.

qpg-mads> Fukuyama er ikke noget jeg har kendskab til, men rusland og kommunismen har jeg altid haft en interesse for, kan du evt. give mig lidt flere oplysninger om emnet?

Nu når i kommer med så mange gode og spændende emner hovedsageligt indenfor politik, kender i sikkert også nogle spændende emner indenfor økonomi (eller findes det bare ikke?)?
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2005 - 13:55 #10
jo. Det kan jeg da. Du kan læse hans artikel her:

Han påstår i grove træk at historien som vi kender den er slut med den kolde krigs afslutning, da vi nu står tilbage med kun en supermagt. En kamp på ideologier er nu slut.
Samuel Huntington skriver som kommentar til hans artikel at konflikter i fremtiden vil være baseret på kulturelle forskelle. osv.

læs artiklerne:
The End of History by Francis Fukuyama
The Clash of Civilizations by Samuel Huntington.

Jeg valgte følgende vinkel:
"Er historien slut fordi en kamp på ideologier, der har raset i årtier er forbi, eller er vi bare på vej ud af en periode og ind i den næste? Kan man overhovedet spå om fremtiden ved at kigge på fortiden?"
Så vidt jeg lige husker.

Derefter opbyggede jeg opgaven således:

INDLEDNING   
INDHOLD   
FUKUYAMA: ”HISTORIEN ER SLUT?”   
-MARXISTISK OG HEGELSK TANKEGANG   
-DET KLASSELØSE SAMFUND   
-NATIONALISME OG RELIGION SOM IDEOLOGISKE RIVALER   
-KAMPEN ER SLUT - SNART   
HUNTINGTON:  ”CIVILISATIONERNES SAMMENSTØD”   
-PÅ VEJ I EN NY PERIODE   
-HVORFOR STØDER CIVILISATIONERNE SAMMEN?   
-KULTURELLE FORSKELLE ER DYBERE END IDEOLOGISKE.   
-KULTURELLE FORSKELLIGHEDER ER MINDRE FORANDERLIGE   
SAMMENLIGNING MELLEM HUNTINGTON OG FUKUYAMA   
-FORSKELLIGE BUD PÅ FREMTIDEN   
-IDEOLOGIERNES TID ER FORBI   
-ENIGE OM FORTIDEN – UENIGE OM FREMTIDEN   
ER DETTE HISTORIENS SLUTNING?   
-IFØLGE DEN POSTMODERNE HISTORIE   
-DET CYKLISKE HISTORIESYN   
-DET LINEÆRE HISTORIESYN   
-DET MARXISTISKE HISTORIESYN   
-HVAD ER RIGTIGT OG HVAD ER FORKERT?   
SIGER HISTORIEN NOGET OM FREMTIDEN?   
-KAOS?   
-TENDENSER?   
-HVAD ER RIGTIGT OG HVAD ER FORKERT?   
KONKLUSION   
-ET SPØRGSMÅL AF FILOSOFISK KARAKTER.   
-HISTORIEN FINDES IKKE – DEN SKRIVES.   
KILDELISTE
Avatar billede blanken Praktikant
19. september 2005 - 20:33 #11
okay punnishment, jeg kan ikke hjælpe dig med flere ideer. Men du kan da sagtens skrive om JFK - uden mordet - som jeg tidligere fortalte var manden i sig selv ganske interessant. Hvis du nu skulle finde mine forslag brugbare, vedlægger jeg derfor svar.
Avatar billede punnishment Nybegynder
20. september 2005 - 21:38 #12
jo tak for det. Jeg har overvejet jeres forslag og selv kommet op med enkelte - så jeg har ikke helt valgt endnu.

Lige inden jeg lukker spørgsmålet vil jeg lige stille 2 spøgsmål.

1) Har i nogle fifs til at hive opgaven op på et højere niveau?
- Jeg har fx. hørt at det trækker op hvis man har engelske tekster i litteraturlisten
- Hvis man vælger mindre populerer emner (dvs. emner som lærerne ikke har meget kendskab til)

2) Hvordan skal opgaven inddeles? Man plejer at sige at redegørelsen skal fylde så lidt som muligt, hvorimod analysen og diskussionen/vurderingen skal fylde det meste. Teoretisk lyder det jo fint, men er det ikke lidt svært at få analysen og vurderingen til at fylde mere end 3-4 sider hver i praktis?
Avatar billede Slettet bruger
20. september 2005 - 22:00 #13
2) Nej det synes jeg ikke det er. Det kommer an på hvordan du vinkler din opgave.
Avatar billede blanken Praktikant
26. september 2005 - 21:01 #14
Jeg er dig et svar skyldig på dine 2 sidste spørgsmål :( da jeg ikke ved hvordan kravene til opgaverne i dag er (længe siden at jeg har været på skolebænken).
Avatar billede punnishment Nybegynder
07. oktober 2005 - 00:17 #15
jeg takker for jeres svar, og undskylder samtidig den forsinkede lukning. I får lov til at dele pointsene mellem jer.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester