Avatar billede candlemass Nybegynder
24. juni 2003 - 22:16 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

backup af mapper i outlook express

Hvordan foretager jeg backup af alle mine mapper i outlook express. Jeg får fejlen "eksporten kunne ikke gennemføres. Mapi-standardlageret kunne ikke åbnes"
Er der nogen der har en løsning på problemet??
Avatar billede resten Nybegynder
24. juni 2003 - 22:20 #1
Jeg plejer at gøre dette.

Lav en mappe på dit D-Drev - F.eks.: D:\Outlook
Gå nu ind i Outlook Express under "Funktioner - Indstillinger - Vedligeholdelse" og klik på "Lagringsmappe"
Nu vælger du så D:\Outlook til at være din lagringsmappe. - Luk herefter Outlook Express ned og genstart maskinen.
Herefter vil alle mails etc. altid blive gemt i denne mappe og du er fri for at tænke på backup, da det jo kun er ren hardware-fejl som kan være skyld i at du er nødt til at formatere dit D:\ drev.
Husk dog lige, at det fra tid til anden er nødvendigt at tage en backup af dit adressekartotek. Dette gøres bedst og mest sikkert, ved at vælge:
"Eksporter / Adressekartotek" og derefter vælge "Tekstfil" (Semikolonseparerede værdier).
En dialogboks dukker op, hvori du skal afkrydse de værdier som du ønsker med i din backup.

Skal du senere genindlæse dit adressekartotek vælger du: Filer / Importer / Andet adressekartotek - I dialogboksen som herefter fremkommer vælger du "Tekstfil" (Semikolonseparerede værdier).
Avatar billede riversen Nybegynder
24. juni 2003 - 22:20 #2
Avatar billede johnstigers Seniormester
24. juni 2003 - 22:34 #3
Jeg bruger NØJAGTIG samme metode som resten - det er så nemt som det kan være ;)
Avatar billede candlemass Nybegynder
24. juni 2003 - 22:54 #4
og hvad så når jeg har reinstalleret windows?? hvordan får jeg genindlæst alle data??
Avatar billede resten Nybegynder
24. juni 2003 - 22:57 #5
Det kan ske ved at du vælger den samme mappe som lagringsmappe og accebter det så derved napper den det hele igen og alt var som før.
Avatar billede halifax Nybegynder
25. juni 2003 - 01:18 #6
Der findes også dem, der sælger programmer til det
http://www.outlook-express-backup.com/

En 30 dags demo kan downloades gratis.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester