26. august 2002 - 19:07Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
Problemer med ny harddisk
Hej Eksperten
For nylig købte jeg dele til, og samlede mig, en ny computer. Jeg valgte et Asus-bundkort (Dual socket A, A7M266D 760MPX) og satte en IBM Deskstar 120 GB harddisk i.
Harddisken satte jeg som primary master. For at klargøre harddisken bootede jeg fra en windows 98 bootdisk. Herfra kørte jeg FDISK på disken men der må have gået noget galt i denne proces.
Efterfølgende forsøgte jeg at boote fra windows 98 cd'en som kører scandisk og finder følgende fejl:
"Filallokeringstabellerne (FAT) på dette drev svarer ikke til hinanden. ScanDisk har fundet ud af, at kopi 1 er den bedste kopi. Hvis du vælger Reparer, erstatter ScanDisk kopi 2 af FAT'en med kopi 1."
Her trykker jeg så "Reparer".
Efterfølgende finder scandisk en lang række ensartede fejl som:
"Filen eller mappen C:\°╪∞ε°╫< er beskadiget, og kan ikke benyttes i øjeblikket" (...)
Her vælger jeg så igen "Reparer" til denne og alle de efterfølgende ensartede fejl.
Desuden kommer der få gange følgende mellemliggende fejl:
"Scandisk fandt et ugyldigt langt filnavn på dette drev, men kunne ikke reparere det.
Kør Scandisk til Windows for at rette denne fejl."
og:
"Størrelsen af filen C:\FILE0096.CHK er angivet forkert. Visse programmer vil muligvis ikke kunne finde hele filen, eller der kan være ugyldige data sidst i filen."
hvor jeg i begge tilfælde trykker reparer.
Efterfølgende kommer:
"ScanDisk har fundet et problem i mappen C:\, som kan forårsage fejl, når du forsøger at bruge denne mappe eller de tilhørende filer." (...)
Og til sidst kommer følgende:
"Rodmappen på Drev C indeholder for mange filer. Scandisk lagrer mistede klynger som filer i rodmappen..." osv.
Hvor jeg trykker "OK".
Herefter går den ud af scandisk og skriver:
"Installationsprogrammet fandt fejl på harddisken. Du skal rette disse fejl, ingen du fortsætter installationen." (...)
Her trykker jeg videre for så at genstarte og få samme og med tiden endda flere fejl.
For at rette fejlen i harddisken forsøger jeg igen at boote fra windows 98 startdisketten for derefter at starte programmet FDISK. Den fortæller at der er en partion:
Partition: 1 Status: A Type: PRI DOS Volume Label: ♀8°█°▄♥§ Mbytes: 52261 System: FAT32 Usage: 100%
Denne forsøger jeg at slette ved at vælge "Delete Primary DOS Partion". Jeg vælger Partion 1 hvorefter den spørger: "Enter Volume Label”. Lige meget hvad jeg skriver her returnere den: "Volume label does not match."
Jeg har altså ingen muligheder for at rette problemet i FDISK hvorfor jeg så forsøger at formatere. Dette lykkedes heller ikke. Ved en "format c:" svare jeg "ja" til at formatere hvorefter den intet gør andet end at vise en ny prompt.
Som i nok kan høre er jeg ikke så kendt på dette område og ved egentligt ikke engang hvilket problem jeg reelt står over for, men jeg håber, at i ud fra denne gennemgang kan hjælpe mig med at gennemskue det og fortælle mig hvordan jeg får denne egentligt temmelig dyre investering til at fungere.
cpufan - Kunne du ikke nøjes med en kommentar i stedet for et så smaskforkert "Svar" - Kan sgu godt forstå dem, der synes niveauet her på E.dk er blevet utroligt lavt.!! Man laver ikke "først en format C: derefter kør fdisk derefter installer... og "det kan alt gøres fra bootdiskette" Vrøvl!
Man skal først fdisk'e og derefter formatere. Det hjælper bare ikke med store diske, som her 120GB, da fdisk i Win98 kun kan klare partitioner på 64GB. Brug IBM's værktøjer eller Martition Magic som er foreslået.
Jeg havde det samme problem med en lidt ældere Maxtor hardisk,jeg fik rettet fejlen ved at bruge en Win XP cd og så gå der ind og først slette alle drev og så formatere til FAT 32
I løbet af igår nat fik jeg det harddisken til at virke og windows er nu installeret korrekt :)
Jeg benyttede IBM's diskmanager som var nemt og overskueligt. På grund af den store harddisk tog det dog lang tid hvilket er grunden til jeg først skriver nu.
I skal alle have mange tak for jeres hjælp - det er dejligt så nemt og hurtigt at kunne få hjælp med et problem jeg snildt kunne have brugt dage på at forsøge at gennemskue.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.