Avatar billede daewoo Nybegynder
11. august 2002 - 20:41 Der er 29 kommentarer og
1 løsning

Bumser?

Ja der behøves vel ikke den store forklaring! Kort sagt havd gør man ved dem, så de forsvinder?
Avatar billede nicklasb Nybegynder
11. august 2002 - 20:43 #1
tager til lægen.. Tror ikke de der sæbe-ting man kan købe virker.. (Du skal selvfølgelig ikke tage derhen hvis det ikke er slemt.. Men det kunne det godt tyde på da du opretter et sprøgsmål om det i et computer-forum)
Avatar billede Slettet bruger
11. august 2002 - 20:44 #2
Hmm der et oprettet et spørgsmål om dette tidligere.. Godt nok længe siden
Avatar billede ducks Nybegynder
11. august 2002 - 20:45 #3
Eller den sidste udvej, Spis sundt, drik sundt og hold dig udendørs i lys og frisk luft (noget jeg aldrig ville kunne overholde)
Avatar billede djeclemen Nybegynder
11. august 2002 - 20:45 #4
Avatar billede kolzie Nybegynder
11. august 2002 - 20:45 #5
Har selv det samme problem (i stort omfang :( ), bare lad dem være. Det er det bedste råd jeg kan give dig, hvis du forsøger at klemme dem ud kommer der sår der er endnu grimmere..
Avatar billede nicklasb Nybegynder
11. august 2002 - 20:45 #6
det skulle vel ikke være denn du mener ?? http://www.eksperten.dk/spm/84577
Avatar billede nicklasb Nybegynder
11. august 2002 - 20:46 #7
Avatar billede johnstigers Seniormester
11. august 2002 - 20:50 #8
Hvis du klemmer i dem gør du ikke andet end at spreden acnen under huden, så det skal du IKKE gøre - desuden undgå sæbe i hovedet da de fleste sæber udtørrer huden og det skal der kompenseres for så huden bliver ekstra fedtet med bumser til følge.

Brug KUN Clearasil ansigtsvask - det hjalp mig :)
Avatar billede nuki Nybegynder
11. august 2002 - 20:57 #9
Bare vent 10 år så er problemet væk hehe HVIS du er heldig ellers ophold dig kun i mørkerum eller sammen med meget berusede mennesker.

-Nuki
Avatar billede nak-m Nybegynder
11. august 2002 - 21:00 #10
eller brug noget "australian tea tree oil" - tror sq det er det bedste du kan få (næsten)!
Avatar billede daewoo Nybegynder
11. august 2002 - 21:35 #11
Nak> Hvad skulle "australian tea tree oil" hjælpe for / hvad gør det?
Avatar billede alalalalala Nybegynder
11. august 2002 - 21:50 #12
kommer an på hvor meget du har, hvis du har rigtigt meget kan du gå til lægen og spørger efter nogen piller, de virker 100% men ikke noget creme, heler ikke fra lægen, det virker ikke en skid.
Hvis du ikke har så mange så brug sæbe og en tybd fugtiheds creme uden fedt, den store dunk fra matas er extrem god
Avatar billede daewoo Nybegynder
11. august 2002 - 21:52 #13
Sæbe, skulle det ikk kun give flere?
Avatar billede nak-m Nybegynder
11. august 2002 - 21:55 #14
daewoo: det er en mild og plejende rensegel! den renser effektivt huden for urenheder og bakterier - dertil modvirker det irriteret og udtørret hud samt nye bakteriedannelser i huden! Det er særdeles effektivt mod uren hud!!! :o)
Avatar billede daewoo Nybegynder
11. august 2002 - 21:57 #15
Hvad var det det var den hed? R det bedre end at bruge clerasil?
Avatar billede annikadk Nybegynder
11. august 2002 - 21:58 #16
Bumser er og bliver en "gåde"..
Der er ikke nogen "perfekt" løsning.
For nogle duer de daglige sæbe/cremer, andre er specielle cremer eller piller løsningen.
Andre hjælper solen/solarie bedst.

Tror man må se på sig selv, og så prøve de ting af der er i nogle mdr. med hver ting indtil der er en "løsning" der virker.

Nogle har det i _meget_ udbredt og svær grad, andre har det i normal grad - men føler det er en slem omgang :)
Avatar billede ..musse.. Nybegynder
11. august 2002 - 21:59 #17
solarie er guld værd for uren hud... bare sådan to gange om ugen..
Avatar billede alalalalala Nybegynder
11. august 2002 - 22:00 #18
nej sæbe gir ikke flerer bumser, det tørrer bare huden lidt ud, derfor skal du bruge en fugtiheds cremde UDEN FEDT, det er det der gir mange bumser.. at værer metet i REN luft og sol er også godt mod bumser
du skal IKKE kradse hold på dem uanset hvor mange du har, du kan godt prikke dem ud hvis du vare har en 3-4 stykker så sker der ikke noget, bare husk at få det hele væk...
og vask dig/gå i bad vær dag, shampo er kun til hårdet, ikke andre steder...
ehmm .. hvad mere .. chokolade/chips/pomfritter/øl (specielt øl) er IKKE godt, andet slik er godt nok at spise.
Avatar billede nak-m Nybegynder
11. august 2002 - 22:00 #19
daewoo: spørger du mig? hvis så så hedder den AUSTRALIAN TEA TREE OIL og det er langt bedre end clearasil! Clearasil gør kun alting værre ;)
Avatar billede daewoo Nybegynder
11. august 2002 - 22:02 #20
Hmm, føler ikke lige jeg ahr råd til at gå i solarie!, >>> nak-m, havd avr det den hed den creme fra matas?
Avatar billede alalalalala Nybegynder
11. august 2002 - 22:03 #21
gå uden for så, der er ret godt vær i den her tid :)
Avatar billede alalalalala Nybegynder
11. august 2002 - 22:04 #22
vejr* haha
Avatar billede daewoo Nybegynder
11. august 2002 - 22:05 #23
Der VAR godt vejr! Vil hellere bruge en creme som virker istedet for alt det solarie sjov!
Avatar billede spunk13 Nybegynder
11. august 2002 - 22:05 #24
Har hørt at Clearasil fjerner de store men fremskynder de små..
Avatar billede alalalalala Nybegynder
11. august 2002 - 22:06 #25
det er der da stadig, har der været hele ugen, ved ikke med i morgen though, det finder vi nok ud af
Avatar billede johnstigers Seniormester
11. august 2002 - 22:18 #26
Avatar billede johnstigers Seniormester
11. august 2002 - 22:21 #27
Hvordan opstår en bums?

I huden findes der talgkirtler, der danner hudens beskyttende fedtstof. Dette fedtstof kalder man talg. Talgkirtlerne munder ud i hårkanaler, som igen munder ud på hudens overflade i såkaldte porer.

Hvis der dannes for meget talg, og hvis talgen bliver forhindret i at nå hudens overflade, hobes den op i hårkanalerne. Herved dannes hudorme, der kan være lukkede eller åbne med en hornprop. Spidsen på en åben hudorm er sort på grund af et farvestof, der findes i huden.
I huden findes der bakterier, som er nødvendige for at holde huden sund.

Hvis disse bakterier også findes i hårkanalen, vil de omdanne den ophobede talg i den lukkede hudorm til forskellige stoffer, der irriterer huden. Væggene i porerne brister, og indholdet trænger ud i det omkringliggende væv. Det hæver og bliver rødt og ømt - der dannes en bums. Bumser smitter ikke, for de nævnte bakterier er godartede.

Hvad er årsagen til bumser?

Hormon-forandringer har afgørende betydning, når man skal forklare, hvorfor bumser opstår. Du kan også være arveligt disponeret for bumser. Nogle familier er mere angrebet end andre.

Kosten spiller ikke den rolle for udvikling af bumser, som man tidligere har troet. I mange år er unge blevet advaret om, at især fed mad som fx chips, pommes frites og remoulade gav bumser, men det handler altså mest om hormoner. Der kan dog være mange andre og gode grunde til at spise sundt.

Stress og nervøsitet er heller ikke årsag til bumser, men er du nervøs og stresset, kommer du måske lettere til at pille i bumserne, så de bliver større, rødere og ømmere.
Bumser skyldes heller ikke dårlig hygiejne. At du vasker dig ofte med vand og mild sæbe, eller bruger specielle rensemidler, kan ikke forhindre bumser i at udvikle sig. Men det kan fjerne overflødigt hudfedt og mindske risikoen for, at hudorme udvikler sig til bumser. Det er dog en balance, da brug af sæbe flere gange dagligt kan sætte talgproduktionen yderligere i vejret.

Hvis du bruger dårlig og meget fed make-up gennem længere tid, kan dine porer bliver tilstoppet, og du kan få bumser af den grund.

Nogle piger oplever at have specielt mange bumser i perioden op til menstruation. Det skyldes, at der umiddelbart før menstruationen kommer ekstra mange hormoner, som får talgkirtlerne til at producere særlig meget talg. Og derved giver grobund for bumser.

Hvor kan man få bumser?

Teoretisk set kan du få bumser alle de steder, men de mest almindelige steder er i hudområder med mange talgkirtler, det vil sige i ansigtet, på ryggen og på brystet.

Hvordan behandler man bumser?

Hvis du smører medicinsk creme, linimenter eller gel direkte på huden, kan det hindre, at der dannes talgpropper. Desuden kan disse midler hindre væksten af de bakterier i hårkanalerne, der medvirker ved dannelsen af bumser.
I håndkøb (altså uden recept) kan du på apoteket få cremer med stoffet:

* Benzoylperoxid, der mindsker talgdannelse, fjerner tilstopning i porerne og hæmmer bakterier. Du starter behandlingen med lav styrke, og du skal være opmærksom på, at huden i begyndelsen kan skalle, brænde, rødme og svie. Du skal bruge stoffet gennem længere tid, da det ikke fjerner allerede opståede bumser, men hindrer nye bumser i at opstå.

Du kan endvidere finde en lang række andre produkter, som ikke er lægemidler. De er udelukkende desinficerende og har dermed en mindre virkning.

På recept kan du få mange produkter mod bumser. Det er lægen, der afgør hvilken behandling, der passer til den enkelte person. Hvis du er meget hårdt ramt af bumser, eller hvis midlerne i håndkøb ikke er nok til dig, så tøv ikke med at gå til din læge. Hårde bumse-angreb er ikke en bagatel, som man bare skal vente på at vokse fra.

* Tetracyklin eller erytromycin er bakterie-dræbende stoffer, der som tabletter kan bruges til at behandle bumser. Behandlingen kan være langvarig.
Piger kan i særlige tilfælde bruge en bestemt type p-pille. Denne p-pille hæmmer kønshormonet testosteron, så talgkirtlerne ikke danner så meget talg.

* Isotretinoin er tabletter, der virker godt på alle bumser, idet stoffet nedsætter talgproduktionen. Dog har stoffet mange bivirkninger, så det må kun bruges i alvorlige tilfælde.

* Benzoylperoxid i kombination med miconazol, clindamycin, fucidin og azelainsyre virker bakterie-dræbende. Azeliansyre hindrer desuden talgpropper i at opstå.

Fælles for næsten alle de nævnte lægemidler, som man smører på huden, er, at de ofte giver svie og kløe. Derudover sker det ofte, at huden bliver rød og skaller. Det er vigtigt, at du følger brugsanvisningen, så du langsomt vænner din hud til produktet. På den måde får du så få bivirkninger som muligt.

Sol kan virke gavnligt på bumser, men under behandling med visse lægemidler bør du undgå sollys. Spørg på apoteket om det gælder dig.

Prøv at lade være med at pille i bumserne - selv om det kan være svært. Og husk at du altid er velkommen til at spørge på apoteket, hvis du er i tvivl om noget. Eller hvis du har brug for oplysninger. Det er ikke flovt at spørge - heller ikke om bumser.
Avatar billede daewoo Nybegynder
27. august 2002 - 21:47 #28
Tak for hjælpen....
Avatar billede nicklasb Nybegynder
27. august 2002 - 21:54 #29
tak for pointene ??!?
Avatar billede djeclemen Nybegynder
27. august 2002 - 22:48 #30
hvorfor hiver du pointene i dig igen???????

FORKLARING BEDES
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester