21. februar 2025 - 17:41Der er
16 kommentarer og 1 løsning
SMS ok eller svindel.
Jeg vil bare hører, om nogen af jer har modtaget en SMS fra Telenor, om at skifte betalingsmetode. Jeg har været inde på deres kundeservice, og det virker reelt nok. Men alligevel, når jeg kommer dertil, at jeg skal udlevere min bankkonto, så bliver jeg nervøs. Så hvis nogen kender den SMS, vil jeg være glad, for at høre om det. https://ibb.co/mC15Q6jb
Stedet man oplyser om oplysninger til bank konto, skal kun foregå direkte på den side der kræver du gør det, og aldrig fra en sms eller mail. Log på din konto og se der. Skriv evt en besked til dem om de har ændret på måden betaling skal foregå.
Du skal ikke logge på deres hjemmeside fra en sms. Åbn browser og åbn den vej. Du ved ikke med sikkerhed hvor link sender dig hen. Der bør hvis det er den rette side du logger på også stå hvis du skal ændre på nye betingelser.
tro ikke på den fordi: ? ved verifikationskode er i farve, og alle kort-logo'er er i sort/hvid. De var for dumme til at farve logo'er, som er den del, de selv burde få betaling for.
Nej det kunne jeg ikke finde på. Jeg var på Telenors hjemmeside, på nettet. Der henvises også til et kundeservice nummer. Det virker også troværdig, jeg vil bare gerne kunne "handle, uden spilde" Jeg har kun den ene konto, så hvis nogen tømmer den, kan jeg ikke betale af på min Mercedes-Benz - Så er det bussen, og det gider jeg bare ikke.
#4 Nu du påpeger det, kan jeg godt se, at det virker underligt, at kun "Registrer" er i farver. Det fik mig til at se på teksten igen. Og så undrer dette mig: "Beløbet bliver først trukket. når varen afsendes." For der er jo slet ikke tale om hverken at købe noget, eller betale for noget.
Har ikke teleNor som IT-leverandør. Men (jeg bor i Norge) vi bliver dagligt "nærmest" bombarderet i TV (fra NRK ("statsradioen ") ) om at vi IKKE skal udlevere noget som helst om bankkonto, personlig ID eller andet personligt, som kan identificere en person. SÅ hvis "Telenor" (observer citationstegnene ) i et - noget så upersonligt medie som en E-mail - beder dig om at skifte bankkonto, ville mine alarmklokker hyle med over 100 dB. Det er ulogisk at først advarer de mod spam og så bruger de en metode, som er så usikker - de burde vide bedre ... Får mig også til at tænke på om afsendenderen af samme e-mail virkelig var "telenor". Jeg har - uden at a kunne vide det med sikkerhed- en stor tvivl om det ... Men ring til Telenor og spørg. Det kan 100 procent afklare om dette er spam og HVIS det er dem, bed dem om at sende SNAIL-mail næste gang eller bruge en sikker forbindelse - de skulle vide hvad de snakker om......
#8 Ja det har jeg set, men hvorfor virker opfordringen så amatøragtig.? De manglende farver og: "Beløbet bliver først trukket. når varen afsendes." Tror du, at MitID Ide garanterer for ægtheden ?
Mitid garanterer ikke for scam beskeder. Det er bruger der skal gennemskue dette som med andre scam metoder. Med den besked som du fik ville med det samme få alle alarm klokker til at ringe.
#11 - Det virker ofte amatøragtigt når forskellige firmaer, eller rettere sagt svindlere der udgiver sig for at være firmaer. Dette gælder både sms´er og mails. Man skal altid anvende sin sunde fornuft samt en god portion mistænksomhed, for disse to størrelser er nogle af de bedste værn mod svindlernes påfund!
Jeg kommer lige i tanke om noget, jeg burde havde studset over. INDTAST DINE KONTOOPLYSNINGER. Hvis de ikke havde dem, hvordan har de så kunnet trække penge fra min konto ?
Det er ikke altid lige nemt. Svindlere bliver (som det nævnes i et indlæg) mere og mere avancerede og det er ikke altid at spam-kæmpere kan følge med. Lovgivning, inertier (læs: store trægheder ) i eksisterende systemer kan forhindre en effemtiv bekæmpelse. Får jeg et godt tilbud (sms- email, facebook, anden webside er det ofte meget svært at gennemskue om dette er svindel eller ikke. EN ting, som jeg bruger som en kraftig indikator på spam/svindel er websidens adresse / afsender. Hvis der ikke er bare nogenlunde lighed mellem produktet og link-adressen betragter jeg siden som svindel. Heroppe var der på facebook en annonce om at du kunne få en HP-PC hvis du var over 60 - helt gratis mod betaling af porto. ELKJØB (stor elektronikkæde heroppe i Norge ) stod for "salget". AFsender var en adresse i Tyskland. Check på www.whois.com afslørende svindelen. ( Meldte dette til FB, som med sædvanlig hasighed (heller) ikke reagerede denne gang. Men reklamen var selvfølgelig også sponsoreret ). NOK om det. Check afsender ( www.whois.com ved tvivl....... )
HUSK: lyder noget for godt til at være sandt, så er det oftest også tilfældet!
Jeg frygter ikke at blive snydt på FjæsBog, for dette (a)sociale medie anvender jeg ikke, da jeg anser for roden til så meget fup, svindel samt ondskab.
Jeg har foreløbig valgt, ikke at reagere på opfordringen. Fra ???
Mange tak for alle jeres gode indlæg. 👍
Synes godt om
1 synes godt om dette
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.