Artikel top billede

Citrix CEO Mark Templeton forklarer XenSource' strategiske betydning fra scenen på den 10. iForum-konference.

XenSource fyrer op i det virtuelle marked for Citrix

Reportage: Åbningen af Citrix' 10. iForum-konference var en hyldest til nyindkøbte XenSource, som skal sikre Citrix succes for alle markedssegmenter på virtualiseringsmarkedet.

Las Vegas: Under overskriften "Levering til en dynamisk verden" trådte Citrix-chef Mark Templeton tirsdag frem på scenen på den tiende Citrix-konference iForum i den store konferencesal på det overdådige Mandalay Bay hotel i Las Vegas akkompagneret af et sandt festfyrværkeri af stjernekastere.

Efter de over 4.000 delegerede havde klappet af den festlige ankomst, brugte Mark Templeton tiden på konferencens velkomsttale til at se tilbage på Citrix' knap tyveårige historie – og ikke mindst fremad mod kommende udfordringer og produktlanceringer.

Han lagde især vægt på 2,8 milliarder kroner købet af XenSource, der faldt endeligt på plads i mandags, og som giver Citrix en helt ny dimension i virtualiseringen af servere og desktoppe samt virtualisering af applikationer, som er Citrix' egen kernekompetence.

"Med XenSource har vi fået helt nye muligheder for at sætte gang i virtualiseringsmarkedet – både hvad angår serverrum og virtuelle desktoppe," sagde en veloplagt Mark Templeton, der ikke lod sig frustrere af, at enkelte produktfremvisninger ikke sad lige i skabet i den tætpakkede præsentation.

Røg uden ild

Mark Templeton fremhævede især et af Citrix' nye produkter, Xen Desktop, som han ikke overraskende spår en stor fremtid.

Og her hæftede han sig især ved, at analysehuset Gartner frem mod 2011 spår, at der i alt vil være 40 millioner virtualiserede desktoppe. Men det var ifølge Mark Templeton ikke nok.

"Gartner-tallene er røg uden ild. Vi vil sætte fut under udviklingen, og være med til at levere virtuelle desktoppe, som både er hurtigere og billigere end de nuværende stationære computere, og som kan levere en Windows Desktop," lød det fra Mark Templeton, der havde inviteret XenSource-stifter Ian Pratt på scenen.

Ian Pratt fortalte, hvordan XenSource siden 2000 havde udviklet sig fra et forskningsprojekt på Cambridge Universitet til salget til Citrix i august måned.

Hurtig hypervisor

På serverfronten skal XenSource' 64 bit hypervisor XenServer-systemet også føre Citrix frem blandt de ypperste på det virtuelle datacenter-marked.

Hypervisoren er selve virtualiseringsplatformen, der tillader flere operativsystemer til at køre virtuelt og simultant på én fysisk server.

Og med XenSource har Citrix sat sig solidt mellem flere strategiske partnere for systemet XenServer V4 kan køre på både Xen-hypervisoren eller den kommende Microsoft Viridian hypervisor fra Windows Server 2008.

XenSource hypervisoren er integreret i hardwaren, som det også er tilfældet med VMwares hypervisor i blandt andet en række kommende IBM-servere, hvorimod Viridian vil blive integreret i selve Windows Server 2008 styresystemet.

Mark Templton brugte også sin velkomsthilsen til at hylde samarbejdet med storebroderen Microsoft og nye server-samarbejdsaftaler med HP og Dell, der dog begge også har server-aftaler med Citrix-konkurrenten VMware.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere