IBM byder 7,6 mia. for netværkssikkerhed

IBM har budt 7,6 milliarder kroner for at overtage sikkerhedsfirmaet Internet Security Systems, der administrerer netværkssikkerhed for firmaer.

It-giganten IBM tilbyder at betale 7,6 milliarder kroner kontant for sikkerhedsfirmaet Internet Security Systems, ISS.

Hvis ISS's aktionærer godkender købet, vil det være IBM's tredje inden for blot den seneste måned.

ISS driver sikkerhedssystemer på kontraktbasis for virksomheder, hvilket blandt andet omfatter overvågning og beskyttelse mod hackerangreb.

Opkøbet skal hjælpe IBM ved at skabe vækst og tilføje koncernen kompetencer inden for sikkerhed.

- Vi deler den samme vision om på globalt plan at kunne administrere kundernes sikkerhed på en enkel og automatiseret måde, siger produktchef Val Rahmani fra IBM.

Område der vokser

ISS vil komme til at fortsætte som en forholdsvis autonom enhed inden for IBM-koncernen, hvis købet går igennem.

IBM forventer, at drift af sikkerhedssystemer for virksomheder vil være et forretningsområde i vækst de næste år i takt med, at flere virksomheder fortsat kigger på, hvilke funktioner der kan outsources.

Både administrerende direktør i ISS Tom Noonan og stifter Christopher Klaus vil følge med over til IBM.

For ISS kan købet være med til at tilføre firmaet den nødvendige pondus, der skal til for at kunne levere ydelser til de største virksomheder.

- ISS var i et sikkerheds-ingenmandsland. De var respekterede, men de var ikke store nok til at tage det næste spring, siger chefanalytiker Jon Oltsik fra Enterprise Strategy Group.

For IBM giver opkøbet adgang til specialviden om it-sikkerhed, som selskabet kan bruge til at sælge nye ydelser til dets kunder.

- Kombinationen af de to giver afgjort IBM det største spænd inden for sikkerhed i hele branchen, siger chefanalytiker Paul Stamp fra Forrester.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere