Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

(Foto: PR/Jesper Nørskov Rasmussen)

Energinet tvunget til ny kontrakt til 100 millioner kroner med mangeårig leverandør: Ejer alle rettigheder til proprietær kæmpe-løsning

Energinet har ikke andre muligheder end at sende yderligere 100 millioner kroner til Paris til fransk it-selskab, der siden 2006 har stået for centralt it-system.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den stor-kontrakt, som Energinet nu sender til Frankrig.
480
2:30 min
Energinet er på vej til at sende yderligere 100 millioner kroner til den sydlige Paris-forstad Massy for at holde et af sine centrale it-systemer i luften. Det sker uden udbud i såkaldt 'direkte tildeling,' hvor en leverandør får stukket ordren direkte i hånden.


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis