Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

SKI ærgrer sig efter tvangsannullering af en af Danmarks største ramme-aftaler: Det kommer der til at ske nu

SKI ærgrer sig over tvangs-annulleringen af en af Danmarks største offentlige ramme-aftaler efter klage fra Nuuday. En løsning er på vej. "Det er træls," lyder det fra udbudsdirektør i SKI Christian Lunding.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det siger SKI om annulleringen af kæmpe rammeaftale til halvanden milliard kroner.
  • Det er næste skridt i processen efter annuleringen.
  • Denne betydning får annulleringen for offentlige organisationer.
1.018
5:15 min
"Det er træls for både de offentlige organisationer, der køber ind på aftalen, og alle de leverandører, der har brugt tid på at udforme og indsende velkonsoliderede tilbud med konkurrencedygtige priser."

Sådan lyder reaktionen fra udbudsdirektør i SKI, Christian Lunding, efter den lodrette ordre om, at SKI skal annullere en af Danmarks største ramme-aftaler, SKI 50.07 Kommunikationsprodukter, efter klage fra Nuuday.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer