Artikel top billede

(Foto: Norlys)

Norlys-CISO Ken Bonefeld Nielsen klar til et stort opgør: "Beredskabsplaner er yt"

Det skal være slut med tykke mapper med beredskabsplaner, siger CISO i Norlys, Ken Bonefeld Nielsen. I stedet skal virksomhederne fokusere på resiliens og scenarier, mener han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er resiliens-tilgangen en bedre metode end de traditionelle beredskabsplaner i tykke ringbind.
  • Find ud af, hvad scenariebaserede action cards er for noget.
  • Derfor er det ikke hele kriseledelsen, der skal indkaldes, hver gang man går i krisemode.
  • Sådan overbeviser man ifølge Ken Bonefeld Nielsen kriseorganisationen om at smide mapperne med beredskabsplaner ud.
  • Disse konkrete skridt kan virksomhederne tage for at blive mere resiliente.
2.239
11:15 min
Ken Bonefeld Nielsen, der er vice president og CISO i energi- og teleselskabet Norlys, er en travl mand, og han er hele tiden på farten.

Det kommer også til udtryk, da Computerworld fanger ham til et interview imellem en række Teams-møder, mens han venter på en færge i det danske vintervejr.

Og Norlys' sikkerhedschef har meget på hjerte - især når det gælder at være beredt og gøre samfundet resillient, fortæller han.

Men ifølge ham er den måde, man har gjort det på hidtil, yt.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel