Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Digitaliseringsstyrelsen får forbud: Har opbevaret millioner af danskeres personoplysninger i strid med reglerne

Digitaliseringsstyrelsen har fået det røde kort af Datatilsynet for overdreven behandling af personoplysninger i forbindelse med det digitale kørekort.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om løftet pegefinger til Digitaliseringsstyrelsen.
453
2:30 min
Datatilsynet har udtalt alvorlig kritik af Digitaliseringsstyrelsen, fordi styrelsen behandler for mange personoplysninger om langt flere borgere, end der er behov for.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren