Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Danmarks største ESDH-system: Kyndryl var billigst, men blev alligevel slået af Aeven - KMD trak sig fra opgaven

Kyndryl lagde det billigste tilbud på bordet, men blev alligevel slået af Aeven om levering af Danmarks største ESDH-system. KMD trak sig fra tilbuddet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Kyndryl, Aeven og KMD, der var inde i billedet som leverandører til Danmarks nok største ESDH-system.
547
2:45 min
Det var kun Kyndryl og Aeven, der var med i opløbet om den store ordre på levering af Danmarks nok største ESDH-system, forsvarets KESDH.

Og selv om Kyndryl lagde det billigste tilbud på bordet på 169 millioner kroner, var det Aeven, der vandt opgaven med sit tilbud på 187 millioner kroner.

Det kunne Computerworld fortælle for en måneds tid siden:

[articlelink id="284156" layout="list" label="" title=""]

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer