Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Efter 100.000 rejser med digitalt rejsekort-pilotprojekt: Det ser lovende ud

Der er blevet foretaget 100.000 rejser med den digitale rejsekort-pilotløsning, som Rejsekort & Rejseplan har testet i Nordjylland siden august måned. Det fortæller den administrerende direktør Kasper A. Schmidt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan er det gået med det nordjyske pilotprojekt
383
2 min
Mens den administrerende direktør for Rejsekort & Rejseplan sammen med resten af selskabet venter på, at rammeaftaleudbuddet kommer på plads i løbet af december, så kører der allerede et pilotprojekt i Nordjylland.

[articlelink id="263206" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Her har man fra august måned og indtil udgangen af november testet en digital rejsekort-pilotløsning til kunderne i Region Nordjylland.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I al stilhed har den danske stat fået Microsoft til at ændre vilkår i sin store data-aftale: "Det er et gennembrud"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Devoteam lukker og slukker sin danske Microsoft-afdeling og siger farvel til 18 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske storbanker er bekymrede: Finanssektoren er dybt afhængig af amerikansk it under amerikansk politisk kontrol

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter exit fra Arla: Torben Fabrin indsættes som ny CIO i Stark Group med 19.000 medarbejdere - Pernille Geneser fratræder