Artikel top billede

Investorer sværmer om danske Trustzones certifikat-forretning "Vi har afvist næsten alle i døren"

Interview: Danske Trustzone har opbygget en særdeles indbringende forretning på at udstede SSL-certifikater. Det er en forretning, som flere investorer er interesserede i, men selskabet har afvist samtlige bejlere. Der er nemlig et stort potentiale i virksomheden, der skal indfries, fortæller selskabets direktør og medstifter, Jacob Højmark Nielsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Trustzone har afvist næsten alle potentielle købere i døren
  • Indblik i selskabets nøgletal
  • Hvilket potentiale, der ligger i certifikat-industrien
779
4 min
De senere år har flere interesserede købere været forbi og banke på hos danske Trustzone.

Selskabet har nemlig opbygget en guldrandet forretning i certifikat-industrien, hvor der er fornuftige fremtidsudsigter.

Ejerne af Trustzone har dog måtte skuffe alle bejlerne indtil videre.

"Det har været en hel del. Men jeg kan godt afsløre, at vi har afvist næsten alle i døren. Der er vel en enkelt eller to, som vi har taget en anden samtale med," fortæller Jacob Højmark Nielsen, CEO i Trustzone, til Computerworld.

Ifølge Jacob Højmark Nielsen, der stiftede selskabet sammen med Henrik Dürr tilbage i 2004, rummer selskabet en række interessant muligheder, der skal udforskes.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer