Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk vil hacke din hjerne: Sådan fungerer teknologien, som han tror vil erstatte smartphonen og redde os fra dommedag

Firmaet Neuralink, der er stiftet af Elon Musk, har sat en chip i hovedet på en gris. Næste mål bliver at få den sat ind i hovedet på et menneske. Ifølge Elon Musk vil det give den menneskelig hjerne mere båndbredde og måske kan det forhindre, at maskiner med kunstig intelligens overtager verdensherredømmet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Elon Musk mener, at en chip i hjernen bliver smartphones afløser. Få indsigt Musks seneste vilde ide
  • Få forklaringen på, hvordan det i praksis kommer til at fungere, hvis folk skal have indsat Musks chip i hjernen
  • Få et bud på om den vilde ide overhovedet er realistisk
1.860
9:30 min
Du bruger måske selv et Apple Watch, et Fitbit eller en anden form for kropsbåren teknologi i dagligdagen.

Du har måske også hørt om, at enkelte, er gået så vidt som til at få en chip indddsat i hånden, hvilket gør dem i stand til at foretage kontaktløse betalinger eller låse sig ind på deres kontor alene via et vift med hånden.

Synes du, at det lyder vildt? Så er der kun en ting at sige: "You ain't seen nothing yet."

For Tesla-stifteren Elon Musk arbejder i øjeblikket på et helt nyt såkaldt wearable. Et, der sandsynligvis vil få selv de mest eventyrlystne techies til at ryste på hånden, før de prøver kræfter med det.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren