Artikel top billede

Service-giganten ISS outsourcer alt dansk it-support til Atea

Den danske service-virksomhed ISS har indgået en stor aftale med Atea, hvor it-selskabet har overtaget en række essentielle it-supportfunktioner. "Nu får vi overskud til at skabe forbedringer fremadrettet, i stedet for at bruge ressourcerne på brandslukning,” lyder det fra ISS.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i ISS' store aftale med Atea
  • Hvilke funktioner Atea vil overtage
  • Hvorfor ISS nu skal foretage mindre "brandslukning" på it-området
361
2 min
ISS har indgået stor oursourcing-aftale med Atea.

Den globale koncern, som leverer en lang række serviceydelser til offentlige og private virksomheder, slipper nu for at bruge tid og energi på it-supportfunktioner.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer