Artikel top billede Ikon

(Foto: CGI/Bjarne R.Mikkelsen)

Sådan får dansk hacker adgang til virksomheders netværk: “Jeg bruger stort set ikke nogen automatiserede værktøjer, men bevæger mig stille og roligt ind i systemlandskabet"

Etisk hacker for CGI Mikkel Brøndum gør ikke brug af automatiserede værktøjer til at finde sårbarheder hos en virksomhed. Han går langt mere manuelt til værks.

Premium Kun for abonnenter
Mange virksomheder betaler for såkaldte penetrationstests, hvor man betaler etiske hackere for at forsøge at få adgang til virksomhedens netværk og kritiske data.

Men selv om der findes værktøjer, der på kort tid kan scannehele en virksomheds netværk for kendte sårbarheder på få minutter, så er det ikke den måde Mikkel Brøndum, etisk hacker hos CGI, gør brug af.

  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tidligere Conscia-topchef Claus Thorsgaard lander internationalt topjob: Bliver CEO i selskab med 500 ansatte

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Den danske milliardvirksomhed Trackman overvejer at flytte produktion til USA efter Donald Trumps toldmure

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ofir lukker og slukker: Slut med den sidste af de store danske portaler fra internettets barndom

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU vil gøre det lettere for dig at sammenligne smartphones: Nu skal alle nye telefoner udstyres med dette mærkat

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Google-stifter kræver 60 timers arbejdsuge: Sådan går det i it-virksomheder, som vælger den anden vej og tilbyder nedsat tid




Læses lige nu