Artikel top billede

Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Der er en markant mangel på it-folk med helt bestemte kompetencer samtidig med, at it-cheferne er i gang med at øge bemandingen i it-organisationerne. Se listen med de mest efterspurgte it-kompetencer netop nu.

It-cheferne mangler folk til deres it-organisationer - og specielt visse kompetencer er i ekstremt høj kurs i øjeblikket.

Med andre ord kan man, hvis man eksempelvis har speciale inden for big data og analytics, nok mere eller mindre få job, hvor man ønsker.

Det er i hvert fald den type kompetencer, it-cheferne sukker mest efter, fremgår det af en ny, global CIO-undersøgelse fra Harvey Nash og KPMG.

4.498 it-chefer og it-ledere fra 86 lande, heriblandt Danmark, deltager i undersøgelsen, der blandt andet handler om de store udfordringer for it-organisationerne.

Læs også: Bølge af masseansættelser hos danske it-firmaer: Har brug for disse it-folk netop nu

Rapporten konkluderer, at it-organisationerne generelt vokser. 

Således svarer hele 44 procent af it-cheferne, at de i løbet af det kommende år vil øge antallet af medarbejdere i it-organisationen.

40 procent vurderer, at organisationen vil have den samme størrelse om et år, og kun 16 procent forventer, at der skal skæres ned på antallet af folk.

Disse it-folk er der mest brug for

Når it-cheferne bliver spurgt, hvilke områder de har sværest ved at skaffe folk til, er det for tredje år i træk big data/analytics, der lander på førstepladsen.

Det er dog enterprise architecture-kompetencferne, der er steget mest i efterspørgsel over det seneste år.

Læs også: Facebook og Apple bygger gigantiske datacentre i Danmark: Nu er der ledige stillinger, som du kan søge

2017-undersøgelsen fra Harvey Nash og KPMG har disse it-kompetencer som de mest efterspurgte:

1) Big data/analytics (42 procent af CIO'erne peger på det).
2) Enterprise architecture (34 procent).
3) Business analysis (34 procent).
4) Technical architecture (32 procent).
5) Security and resilience (28 procent).
6) Project management (26 procent).
7) Development (25 procent).

Seks ud af 10 mangler folk

Harvey Nash og KPMG kan i rapporten samtidig fortælle, at der er forskellig efterspøgrsel på forskellige it-kompetencer, alt efter hvilken størrelse virksomheden har.

Eksempelvis er big data en langt mere efterspurgt kompetence i de helt store virksomheder end i de mindre, og omvendt er sikkerhed en meget efterspurgt kompetence i de mellemstore virksomheder.

62 procent af respondenterne melder i 2017, at de har svært ved at skaffe de rigtige it-folk.

Det er en naturligvis en meget høj andel, men faktisk lidt lavere end i 2016 - og går vi tilbage til 2007, var det hele 85 procent, der svarede, at der manglede it-folk. 

I Europa isoleret set er det 63 procent af it-lederne, der melder om mangel på it-folk i 2017.

Læs også:

Bølge af masseansættelser hos danske it-firmaer: Har brug for disse it-folk netop nu

Facebook og Apple bygger gigantiske datacentre i Danmark: Nu er der ledige stillinger, som du kan søge

It-afdelinger sendt på overarbejde: Stort cyberangreb kan ramme hvert et øjeblik - og det er langt fra det eneste problem




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere





Flere artikler om Job & Karriere

Bliv it-driftsdirektør hos Metro Service eller bidrag til PET’s offensive operatinoer: Her er 10 ledige stillinger, som du kan søge i påsken

Du kan bruge påskens fridage til at tage det næste skridt karrieren Vi har fundet ledige it-stillinger, som du kan søge lige nu.

Bliv it-specialist hos PET eller scor et job som it-supporter i Grønland: Her er ugens mest spændende jobopslag
Slå til nu: Hvad med et job hos Netcompany, KMD eller Region Midtjylland?
Fra Oracle-administrator til Azure-specialist: Her er 10 ledige stillinger, som du kan søge netop nu
Her er 10 ledige it-stillinger, som du kan søge lige nu

Er du på udkig efter nyt it-job?

På Computerworld it-jobbank kan du hver dag søge og sortere i nye spændende it-stillinger i ind- og udland. Vi har lige nu ledige it-stillinger på siden.

Computerworld it-jobbank er et samarbejde mellem Computerworld og it-jobbank, Danmarks førende karrieresite for it-folk.

Har du spørgsmål til jobannoncerne på disse sider, så er du velkommen til at kontakte it-jobbank

Lynsøgning

Find dit næste It-Job her - Der er ledige it-stillinger lige nu