Disse job er mest i risikozonen: Vil næsten helt sikkert blive erstattet af it-systemer inden for de kommende år

Den store digitale transformation af virksomheder og organisationer vil i de kommende år fjerne masser af job-typer fra jordens overflade. Her har du en liste over de job, der er mest i farezonen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den digitale transformation præger for tiden dagsordenerne i mange virksomheder, hvor der er fokus på effektiviseringer og produktivitets-forbedringer via digitale løsninger.

Transformationen bliver drevet frem af ikke mindst de store mængder data, som vi dag indsamler, som dernæst kværnes og udklækkes i de store cloud-baserede datacentre via avanceret data-analyse.

Udviklingen fører frem mod automatisering af mange forskellige job-funktioner - på samme måde som det har været tilfældet med de tre tidligere store industrielle transformationer i verden.

Dem kan du læse mere om her: Er der en computerskat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer.

Rutine-job ryger ud som de første

Vi kan kun gisne om, hvilke job, der forsvinder først og hvilke, der bliver tilbage i takt med, at den digitale transformation tager fart.

Men da udviklingen bliver båret frem af stadigt mere og mere avancerede it-systemer - der bliver klogere og mere effektive ved brug i takt med, at de indarbejder resultater af deres gerninger i deres algoritmer - er der meget, der tyder på, at den første bølge af job, som vil forsvinde, er job, som er præget af standardiserede og rutine-prægede opgaver.

Tilbage vil blive job, der er præget af opgaver med mange forskellige løsnings-modeller og variabler, som varierer efter mange forskellige faktorer.

Dermed vil der fortsat - i hvert fald i et stykke tid - være brug for mennesker til at løse opgaver, som kræver en form for kreativitet og intuition.

Disse job har størst chance for at forsvinde

Nu har Deloitte og Oxford University udarbejdet en liste med de job-funktioner, der har størst risiko for at blive erstattet helt af digitale systemer samt robotter inden 2030.

Listen sigter ganske vist mod det britiske arbejdsmarked, som imidlertid på den teknologiske udviklingsside ligger tæt på det danske.

Øverst på listen står telefon-sælgere, som er et uddøende fag.

Oxford University vurderer, at der er hele 99 procent chance for, at alle telefonsælgere vil være erstattet af computersystemer i 2030.

Her er listen over de 30 job-funktioner, som Oxford University vurderer er i størst risiko for at blive erstattet af digitale systemer inden for de kommende 10-15 år.

Universitetet vurderer, at der er mere end 90 procent chance for, at alle de nedenstående jobfunktioner forsvinder inden for de kommende 15 år.

1:
Telefonsælger (99 procent).

2:
Assistenter eller andre, hvis hovedopgave er at skrive/indtaste forskellige data (98,5 procent).

3:
Advokat-sekretærer, der arbejder med forskellige former for rutine-prægede journaliserings-opgaver (97,6 procent)

4:
Account managers/salgskonsulenter i den finansielle sektor (97,6 procent)

5:
Job inden for standardiserede kvalitets-kontroller og løbende test (97,6 procent)

6:
Industrielle job inden for afvejning og opmåling (97,6 procent)

7:
Salgsledere (97,2 procent)

8:
Bogholdere, løn-administratorer og lignende (97 procent)

9:
Finans-direktør (97 procent)

10:
Menig medarbejder i pensions- og forsikringsselskaber (97 procent)

11:
Bankassistent eller assissent på posthuse (96,8 procent)

12:
Administrative medarbejdere i økonomi-afdelinger (96,8 procent)

13:
Administrative medarbejdere i kommuner (96,8 procent)

14:
Ledende stillinger i NGO'er (96,8 procent).

Læs også: Er der en computerskat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer.

15:
Biblioteks-medarbejdere (96,7 procent)

16:
Medarbejdere ved samlebånd og andre rutine-prægede industri-job (96,7 procent)

17:
Maskin-operatører (96,5 procent).

18:
Receptionister (96,5 procent)

19:
Tekniske medarbejdere i økonomi- afdelingerne (95,9 procent)

20:
Speditører (95,5 procent).

21:
Valuarer og assessorer (95,5 procent).

22:
Menige medarbejdere i landbrug eller fiskeri (95,4 procent).

23:
Revisorer (95,3 procent).

24:
Skatte-eksperter (95,3 procent).

25:
Butiks-sælgere/kassedamer/ekspedienter (95,2 procent)

26:
Sælgere og rådgivere i bilbranchen (salg af biler og reservedele etc) (95,1 procent)

27:
Medarbejdere i print- og trykke-industrien (95,1 procent)

28:
Inkassator (94,7 procent).

29:
Mellemledere i rengørings-branchen (94,4 procent)

30:
Husassistenter/rengøringskoner (94,4 procent).

Læs også: Er der en computerskat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S