Artikel top billede

Microsoft-svindlere hærger fortsat i Danmark

Du kan fortsat risikere, at blive narret af en Microsoft-svindler i Danmark. Selskaber advarer og kommer med gode råd.

Læs også: Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Svindlere, der under dække af at have tilknytning til Microsoft, lokker uskyldige danskere til at give dem forskellige oplysninger over telefonen, hærger fortsat.

"Vi ser fortsat tilfælde af svindlere, der fortæller, at de har tilknytning til Microsoft," siger teknologidirektør Jasper Bojsen fra Microsoft Danmark.

Computerworld har beskrevet flere forskellige eksempler på it-folk, der har taget sagen i egen hånd.

Blandt andet it-koordinator Peter Almer Frederiksen, der satte en fælde op.

En it-journalist har optaget samtalen og fået svindlerne på teknologisk glatis.

Men tilbage står, at man skal passe på disse svindlere.

Råd: Læg røret på
Derfor advarer Microsoft endnu engang alle danskere imod svindlerne.

"Vi ringer aldrig ud med mindre folk har kontaktet os først. Derfor er vores råd at lægge på, hvis nogle ringer op," siger Jasper Bojsen.

Når selskabet hører om nye tilfælde, så overdrager det sagen til politiet, der står for efterforskningen, oplyser Jasper Bojsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere