Artikel top billede

Studerende på barrikaderne over netværks-nedbrud

Efter flere måneder med massivt it-bøvl har studerende på Professionshøjskolen Metropol i København fået nok.

Læs også: Derfor er det gået helt galt med studerendes it.

De studerende på Professionshøjskolen Metropol i København sukker højlydt i disse dage, uger og måneder.

Sukkeriet skyldes massive it-problemer, der blandt andet flår de studerende af skolens trådløse internet i flere timer om ugen, samtidig med at godt 1.200 lærerstuderende ikke kan printe fra deres egne computere.

Dertil kommer, at Professionshøjskolen Metropol ifølge formand for De Studerendes Råd på læreruddannelsen, Sarah Haug Rasch, har så dårlig en it-platform, at mange studerende hopper over på cloud-tjenester som Gmail og Dropbox, når de skal arbejde sammen i grupper.

"Forleden var nettet nede i 10 timer, og det værste er, at alle it-problemerne oveni hinanden fylder rigtig meget i hverdagen," siger Sarah Haug Rasch.

"Det er irriterende og direkte problematisk, at man ikke kan komme på nettet eller printe artikler, som vi oveni købet har betalt Copydan for at få adgang til, fordi vi så har svært ved at læse opgivne tekster eller er tvunget til at læse alle teksterne på skærmen," fortæller hun til Computerworld.

Raser i åbent brev til ledelsen

Professionshøjskolen gør ellers en dyd ud at fortælle de studerende, at den prioriterer studieværktøjer og vidensdeling meget højt, men det kan man ifølge Sarah Haug Rasch ikke mærke i hverdagen.

I frustration over it-bøvlet har hun derfor skrevet et åbent brev til institutchefen for Professionshøjskolen Metropols Institut for Skole og Læring, der huser omkring 1.200 lærerstuderende.

"Jeg mener, det er fuldstændig grotesk, at en moderne uddannelsesinstitution som vores, er så ekstremt langt bagefter på IKT-området," lyder det blandt andet i det åbne brev på instituttets intranet.

"For mig at se er det dybt godnat. Jeg blev lovet, at jeg ville komme til at gå på 'Danmarks førende IT-seminarium', dengang jeg startede her. Først blev seminarium taget fra mig. Sidenhen IT," harcelerer Sarah Haug Rasch i det åbne brev om sin personlige oplevelse med at blive en del af den store Metropolskole i 2009, hvor seminaret efterfølgende fik lagt sine it-systemer sammen med de andre uddannelsesinstitutioner.

Over 50 medstuderende har kommenteret og bakket op omkring Sarah Haug Rasch' indlæg.

"Jeg tilslutter mig resten af flokken. Rigtig godt skrevet og nu må vi virkelig håbe, at der er nogen, der lytter!" skriver en medstuderende som en kommentar til opsangen fra formanden for De Studerendes Råd på læreruddannelsen.

Læs også: Derfor er det gået helt galt med studerendes it.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.