Undersøgelse: Bedre tider for dansk software

Otte af ti danske softwarevirksomheder mener, det går bedre nu end for et år siden. Det fremgår af en aktuel undersøgelse af den danske softwarebranche, som IT-Brancheforeningen, Microsoft og PA Consulting Group har udført i eftersommeren.

Ni ud af ti softwarevirksomheder tror på yderligere vækst - mens kun 4 procent er pessimister på det felt.

Alt er dog ikke lutter idyl. To ud af tre deltagere frygter nemlig, at hård konkurrence vil begrænse væksten i fremtiden - og knap halvdelen frygter, at væksten bremses af manglende mulighed for at tiltrække nye, kvalficerede medarbejdere.

21 procent af de adspurgte virksomheder havde et negativt resultat i 2003. Det tilsvarende tal var 38 procent i 1999, så softwarevirksomhederne har i dag et bedre økonomisk fundament end tidligere.

Den danske undersøgelse er den første i sin art, forklarer IT-brancheforeningen. En lignende undersøgelse gennemførtes sidste år i Sverige af Microsoft og den svenske it-brancheforening.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension