Artikel top billede

Microsoft vil måske overtage Nokias mobil-division

Det ser ud til at samarbejdet mellem Nokia og Microsoft bliver mere omfattende end hidtil troet.

Microsoft forhandler angiveligt med finske Nokia om at overtage selskabets mobiltelefon-division. Den overraskende nyhed kan læses på flere amerikanske medier, herunder Techcrunch og Engadget. Det er den russiske teleekspert Eldar Murtazin, der har sat historien i omløb. Han fortæller at Microsoft muligvis allerede vil købe Nokias mobiltelefon-division inden udgangen af året.

Ingen af parterne har kommenteret oplysningerne og Eldar Murtazin betegner selv historien som et rygte.

I foråret indgik Microsoft og Nokia et samarbejde, som betyder at Windows Phone fremover bliver det primære operativsystem på smartphones fra Nokia. Microsoft betalte mere end 5,4 mia. kr. til Nokia, som til gengæld skal betale en licens for hver smartphone, de sælger med Microsofts operativsystem.

De to selskaber skal også dele omsætning fra søgning og reklamer og Microsoft skal benytte Nokias navigationsteknologi. Bing bliver standard-søgemaskine på Nokia-enheder, mens Nokia Maps skal præinstalleres på Windows Phone produkter.

Aftalen ser altså sådan ud, at Nokia fortsat skal fremstille hardwaren, mens Microsoft skal levere softwaren. Det gælder dog ikke low-end-telefoner, der fortsat skal køre med Symbian.

Men hvis man skal tro rygterne, så vil Microsoft altså også overtage hardware-delen fra Nokia. Microsoft har så – ligesom Apple – både kontrol over hardware, software og tjenester og kan tilbyde en komplet løsning produceret in-house.

Det store spørgsmål er selvfølgelig, hvad Nokia så skal beskæftige sig med fremover, hvis man sælger sin mobiltelefon-division til Microsoft. Den finske koncern har en farverig historie, men vil næppe gå tilbage til at fremstille gummistøvler og bildæk.

Selskabet kan måske få en skæbne der minder om IBM efter frasalget af pc-forretningen til Lenovo. I dag har IBM fokus på sin konsulent-forretning, IBM Global Services, der blev styrket med opkøbet af PriceWaterhousecoopers.

Nokia har netop fyret 4.000 medarbejdere i Europa – heraf næsten 1.000 i Danmark – og droppet sit varemærke Ovi for mobile tjenester.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere